FCSB a câștigat cu 1-0 pe stadionul „Ion Oblemenco” și a scos-o pe CS Universitatea Craiova din lupta pentru titlu. Echipa lui Anton Petrea s-a impus în etapa a opta din play-off grație golului superb marcat de Ivan Mamut, jucător adus în România chiar de formația din Bănie.

În minutul 86, Mamut a înscris spectaculos cu călcâiul, după o pasă a lui Radunovic.

În minutul 72, un gol al lui Koljic (CSU Craiova) a fost anulat pentru ofsaid.

În urma acestui succes, FCSB s-a apropiat din nou la două puncte de liderul CFR Cluj. CSU Craiova rămâne cu 45 de puncte și va termina sezonul pe locul al treilea.

Au evoluat echipele:

CSU Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu (Vlădoiu ’82), Papp, M. Constantin, Bancu – Screciu (Căpăţînă ’74), Al. Creţu – Gustavo (Roguljic ’82), Baiaram (Cîmpanu ’74), A. Ivan – Markovic (Koljic ’57). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic – Olaru, Şut, Fl. Tănase – Cordea (Edjouma ’59), Fl. Coman (Stoica ’37, Mamut ‘85), Oc. Popescu (Dumiter ’84). Antrenor: Anton Petrea.

Desfășurarea meciului CSU Craiova - FCSB 0-1

'90+5 Koljic trimite slab cu capul, Târnovanu prinde fără probleme.

'90+4 Ivan centrează din corner, Căpățână deviază cu călcâiul la colțul lung, dar mingea lovește bara.

Repriza secundă este prelungită cu cinci minute.

'86 Gol FCSB! Radunovic pasează în careu și Mamut (fost jucător al oltenilor) înscrie cu călcâiul.

'78 Cristea cade în careu după un duel cu Papp, dar Istvan Kovacs lasă jocul să continue. Oaspeții au cerut penalty.

'72 Olaru șutează la colțul scurt, dar Pigliacelli este atent și reține.

'72 Koljic înscrie cu capul din interiorul careului mic, dar acesta se afla în ofsaid și golul a fost anulat (decizia a fost una corectă).

'49 Gustavo trage de la marginea careului, Cristea deviază și mingea lovește bara laterală.

'46 Cristea trimite pe lângă poartă cu o lovitură de cap.

'44 Cordea driblează foarte bine, ajunge într-o poziție bună la marginea careului, dar ratează complet șutul.

'23 Vătăjelu pleacă de la limita ofsaidului, trage dintr-un unghi dificil la colțul scurt, dar Târnovanu reține fără prea mari probleme.

15 minute liniștite pe „Ion Oblemenco”. Jucătorii celor două echipe nu riscă, așteaptă eroarea adversarului.