Real Madrid a scris o nouă filă de istorie în Champions League și a reușit să întoarcă scorul în fața lui Manchester City în returul semifinalelor. După calificarea în finală obținută în prelungiri, elevii lui Carlo Ancelotti au sărbătorit cum se cuvine în vestiarul de pe Santiago Bernabeu.

Manchester City conducea cu 5-3 la general în minutul 89 al returului de pe Santiago Bernabeu (Mahrez '73 a deschis scorul pentru „cetățeni”), dar Real Madrid a reușit să împingă întâlnirea în prelungiri grație „dublei” lui Rodrygo din minutele '90 și '90+1.

Real Madrid a continuat să atace în prelungiri, iar Benzema a marcat golul victoriei pentru Real din penalti ('95).

După o altă „remontada” pe Bernabeu (madrilenii au mai întors scorul în optimea cu PSG și sfertul cu Chelsea), jucătorii lui Real au dat drumul la petrecere și dans în vestiarul de pe Santiago Bernabeu.

• Real a câștigat de 13 ori Champions League, un record (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017 și 2018). De asemenea, echipa din Madrid a mai disputat alte trei finale (1962, 1964 și 1981).
  • Trupa lui Carlo Ancelotti va juca în finala Champions League (28 mai) de la Paris contra lui Liverpool (a eliminat Villarreal în penultimul act).

Imagini cu petrecerea din vestiarul lui Real Madrid după semifinala cu Manchester City: