Real Madrid a reușit o nouă „remontada” pe Santiago Bernabeu așa cum și-a obișnuit fanii în actuala ediție a Ligii Campionilor. Trupa lui Carlo Ancelotti a întors scorul în returul semifinalei contra lui Manchester City și va juca finala de la Paris după 6-5 la general cu echipa lui Pep Guardiola.

Manchester City conducea cu 5-3 la general în minutul 89 al returului de pe Santiago Bernabeu (Mahrez '73 a deschis scorul pentru „cetățeni”), dar Real Madrid a reușit să împingă întâlnirea în prelungiri grație „dublei” lui Rodrygo din minutele '90 și '90+1.

Real Madrid a continuat să atace în prelungiri, iar Benzema a marcat golul victoriei pentru Real din penalti ('95).

Prin urmare, madrilenii au produs o nouă „remontada” pe Bernabeu, după retururile cu PSG (optimi) și Chelsea (sferturi) atunci când au fost conduși și au avut forța să revină și să se impună în final.

Vezi aici rezumatul partidei Real Madrid - Manchester City.

De știut:

• Real a câștigat de 13 ori Champions League, un record (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017 și 2018). De asemenea, echipa din Madrid a mai disputat alte trei finale (1962, 1964 și 1981).
  • Trupa lui Carlo Ancelotti va juca în finala Champions League (28 mai) de la Paris contra lui Liverpool (a eliminat Villarreal în penultimul act).