Eliminată de Manchester City din Champions League după un meci cu scandal, Atletico Madrid a avut mari probleme și în LaLiga. Echipa antrenată de Diego Siemone a obținut o victorie dramatică în fața celor de la Espanyol Barcelona, pe teren propriu, scor 2-1, golul decisiv fiind înscris în ultimul minut al prelungirilor, din penalty, în momentul în care gazdele evoluau în inferioritate numerică.

În etapa a 32-a a campionatului Spaniei, Atletico a deschis scorul prin Carrasco ('52), dar Kondogbia a fost eliminat ('72) și De Tomas a egalat pentru Espanyol ('74).

În momentul în care nimeni nu mai credea într-o victorie a madrilenilor, De Tomas a făcut henț în careu și același Carrasco a înscris din penalty ('90+10).

Aici poți vedea un rezumat la partidei de pe Wanda Metropolitano.