FCSB a jucat o repriză întreagă în superioritate numerică pe terenul liderului CFR Cluj, s-a impus cu 1-0 în etapa a cincea a play-off-ului Ligii 1 (după un șut deviat) și s-a apropiat la doar două puncte de campioana en-titre a României.

Anton PetreaFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

În minutul 74, Octavian Popescu a tras de la marginea careului și mingea a intrat în poartă după ce a fost deviată de Graovac.

Susic (CFR) a fost eliminat în minutul 43, după un fault dur asupra lui Olaru.

Aceasta este prima victorie obținută de bucureșteni pe terenul ardelenilor după o pauză de opt ani. Ultimul succes data din 10 august 2014, scor 1-0 (CFR a avut și atunci un jucător eliminat în prima repriză).

Rezumatul partidei dintre CFR Cluj și FCSB

*sursă video: Orange Sport

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Graovac, Burcă, M. Camora – Deac, Boateng, Bordeianu (Păun ’87) – Omrani (Dugandzic ’77), Debeljuh (Yuri ’46), Petrila (Birligea ’76). Antrenor: Dan Petrescu

FCSB: Târnovanu – Creţu, Cristea, Miron, Radunovic – Ov. Popescu (Oaidă ’83), Şut (Edjouma ’46), Olaru (Stoica ’46) – Cordea (V. Gheorghe ’72), Tănase, Oct. Popescu (Dumiter ’87). Antrenor: Anton Petrea.

Desfășurarea meciului CFR Cluj vs FCSB 0-1

'90+3 Ocazie imensă și pentru CFR! Târnovanu respinge cu piciorul șutul lui Birligea.

'90+2 Ocazii mari pentru FCSB! Ianis Stoica ajunge într-o poziție excelentă, dar trage în Bălgrădean, care are o intervenție bună și în fața lui Oaidă.

Repriza secundă este prelungită cu cinci minute.

'74 Gol FCSB! Octavian Popescu trage de la marginea careului, mingea este deviată de Graovac și Bălgrădean este învins.

'68 Mingea ajunge la Edjouma, aflat într-o poziție foarte bună, dar jucătorul FCSB-ului ratează complet execuția.

'61 Edjouma trage de la marginea careului, cade în momentul execuției, Bălgrădean urmărește liniștit mingea, dar aceasta trece puțin pe lângă bară.

'49 Cristea urmărește o centrare din corner, trimite în bara laterală, mingea jaunge la Edjouma, dar acesta trimite direct în brațele lui Bălgrădrean.

'46 Edjouma, intrat la pauză, are o execuție spectaculoasă fără preluare din afara careului, dar Bălgrădrean este atent.

'43 Susic (CFR) îl calcă pe picior pe Olaru și primește cartonaș roșu.

'42 Ovidiu Popescu îl driblează pe Bordeianu și trage de la distanță, dar mingea trece puțin peste poarta lui Bălgrădean.

'29 Popescu trage pe lângă poartă din lovitură liberă.

'15 Tănase trage din interiorul careului, dar șutul său a fost unul său și Bălgrădean reține fără probleme.