Ultimele două partide din sferturile Champions League le aduc față în față pe Atletico Madrid și Manchester City, respectiv Liverpool și Benfica Lisabona.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Atletico Madrid - Manchester City, avantaj de un gol pentru englezi

Trupa lui Pep Guardiola s-a impus în turul sferturilor Ligii Campionilor contra lui Atletico Madrid cu 1-0, ceea ce îi conferă un mic avantaj înainte de confruntarea de la Madrid.

În tur, echipa lui Diego Simeone nu a avut niciun șut pe spațiul porții timp de 90 de minute, iar City a dominat în privința posesiei (68%).

Diego Simeone, antrenorul lui Atletico Madrid: „City joacă la fel împotriva tuturor echipelor. Sunt în control, presează, duc mingea rapid spre poarta adversă, având jucători de mare valoare”.

Pep Guardiola, tehnicianul lui Manchester City: „Va fi un joc diferit de cel de săptămâna trecută din tur. Ei joacă acasă unde ne pot pune probleme pe contraatac”.

Echipe probabile

Atletico: Oblak; Vrsaljko, Savić, Felipe, Reinildo, Carrasco: Llorente, Herrera, Koke; Correa, João Félix

Manchester City: Ederson; Walker, Stones, Laporte, João Cancelo; De Bruyne, Rodri, Bernardo Silva; Mahrez, Foden, Grealish.

Atletico Madrid - Manchester City va fi miercuri, de la ora 22:00, în direct pe Digisport 1, Orange Sport 1 și Looksport +.

Liverpool - Benfica, englezii sunt favoriți

Liverpool a învins Benfica Lisabona, în deplasare, în turul sferturilor Ligii Campionilor, scor 3-1.

În aceste condiții, Liverpool este favorită înaintea returului de pe Anfield contra lui Benfica.

Jurgen Klopp, antrenorul lui Liverpool: „Este 3-1 pentru noi la pauză, dar dacă vor marca un gol, cu siguranță ne vor presa. Nu trebuie să ajungem acolo”.

Nelson Verissimo, tehnicianul lui Benfica: „Vom juca acest meci cu încredere în munca depusă. Știm că suntem conduși cu două goluri, dar putem întoarce rezultatul. Jucăm împotriva uneia dintre cele mai bune echipe ale lumii și trebuie să fim eficienți”.

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Konaté, Van Dijk, Tsimikas; Henderson, Fabinho, Keïta; Salah, Jota, Luis Díaz

Benfica: Vlachodimos; Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo; Weigl, Taarabt; Rafa Silva, Ramos, Everton; Darwin Nunez.

Liverpool - Benfica Lisabona va avea loc miercuri, de la ora 22:00, și va fi în direct pe Digisport 2, Orange Sport 3 și Looksport.