Karim Benzema a fost din nou decisiv pentru Real Madrid, marcând în prelungiri golul care a calificat echipa lui Carlo Ancelotti în semifinalele Ligii Campionilor în dauna lui Chelsea Londra.

Deși pe Stamford Bridge s-au impus cu 3-1, madrilenii au avut mari probleme și au fost conduși pe Bernabeu cu 0-3 prin golurile lui Mount ('15), Rudiger ('51) și Werner ('75).

Rodrygo ('80) a trimis meciul în prelungiri pentru Real Madrid, regula avantajului golului în deplasare fiind abrogată din acest sezon.

În prelungiri, Karim Benzema „a ieșit la rampă” din nou și marcat golul calificării din pasa lui Vinicius în minutul 96.

Anterior, Benzema a marcat un hat-trick atât în returul partidei din optimile cu PSG (reușite decisive pentru calificarea madrilenilor), cât și în turul sfertului cu Chelsea.

Vezi aici un rezumat al partidei Real Madrid - Chelsea.

În semifinale, Real Madrid se va duela cu învingătoarea dublei dintre Manchester City și Atletico Madrid (a fost 1-0 în tur).