Dinamo București a condus timp de 50 de minute, dar U Craiova 1948 a revenit în repriza a doua și s-a impus în prelungiri, scor 2-1, în etapa a patra a play-out-ului Ligii 1.

Dinamo a deschis scorul prin Irobiso (după doar 36 de secunde), dar Huyghebaert ('50) și Compagno ('90+1) au adus victoria oaspeților.

În minutul 64, un gol al lui Irobiso (Dinamo) a fost anulat pentru ofsaid.

Rezumatul partidei dintre Dinamo și U Craiova 1948

*sursă video: Orange Sport

Au evoluat echipele:

Dinamo: Eşanu – Grădinaru (Ehmann ’66), Patriche, Carp, De Moura – Bani (Matei ’67), Pierret (Răuţă ’86), J. Rodriguez (Ivanov ’85), St. Filip – Irobiso, Morar (Ivanovski ’46). Antrenor: Dusan Uhrin

U Craiova 1948: R. Popa – Negru, Kovacic, Paramatti, Huyghebaert – Baeten (Sidibe ’46), Asamoah (Albu ’40), V. Achim, Van Durmen – Cl. Bălan (Ondaan’75), Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli.

10. Gaz Metan Mediaş -11.

*Academica și Gaz Metan au fost depunctate în mai multe rânduri.

De știut despre play-out-ul din Liga 1

• Primele două clasate la finalul play-out-ului vor juca un baraj, iar câștigătoarea se va confrunta, în alt baraj, cu echipa din play-off aflată pe ultimul loc de cupă europeană. Învingătoarea se va califica în Conference League (a treia competiție europeană ca importanță, după Champions League și Europa League).

• Ultimele două clasate vor retrograda direct în Liga 2.

• Ocupantele locurilor 13 şi 14 vor participa la un baraj cu echipele de pe locurile 4, respectiv 3, din acest sezon din Liga 2.