Julian Nagelsmann, antrenorul lui Bayern Munchen, a justificat simplu înfrângerea neașteptată a echipei sale în fața lui Villarreal, scor 0-1, în prima manșă a sferturilor Ligii Campionilor.

Julian NagelsmannFoto: Mutsu Kawamori / AFLO / Profimedia

„E o înfrângere meritată, nu am fost buni. În prima repriză am avut prea puţină energie, nu ne-am creat ocazii şi am cedat controlul. La eroarea lui Manuel Neuer (n.r. - o repunere în joc greşită a balonului), am avut noroc" - a justificat eșecul Julian Nagelsmann.

Villarreal a învins Bayern prin reușita lui Danjuma ('8).

Pe de altă parte, Unai Emery, antrenorul lui Villarreal, consideră că echipa sa a jucat „aproape perfect” și este încrezător înaintea celei de-a doua manșe din sferturile Champions League.

VIDEO Villarreal, victorie spectaculoasă cu gigantul Bayern Munchen - Surpriza zilei în Champions League

Unai Emery: „Ar fi fost perfect un avantaj mai mare”

„Încercăm să concurăm şi să ajungem în semifinale. Am făcut un meci aproape perfect în seara asta. Ar fi fost perfect dacă am fi obţinut un avantaj mai mare.

Nu ne vom bucura că am câştigat pentru că am fi putut uneori să jucăm mai bine. Vrem să fim exigenţi şi să facem un pas înainte. Săptămâna viitoare ne va fi mai greu" - Unai Emery.

Returul dintre Bayern și Villarreal va avea loc pe 12 aprilie la Munchen.