U Craiova 1948 și CS Mioveni au terminat la egalitate, scor 1-1, vineri, pe stadionul „Ion Oblemenco”, într-un meci din etapa a treia a play-out-ului Ligii 1.

Oaspeții au deschis scorul prin Dumitriu ('59), iar gazdele au egalat în inferioritate numerică prin Huyghebaert ('88).

În minutul 8, centralul Istvan Kovacs l-a eliminat pe Bradley Diallo, de la gazde, după o intervenţie din postura de ultim apărător asupra lui Rusu.

Cei de la CS Mioveni au executat lovitura liberă rezultată, iar mingea a ieşit în corner. În acel moment, suporterii echipei gazdă au aruncat cu obiecte în teren şi au folosit scandări cu tentă xenofobă la adresa centralului Istvan Kovacs, potrivit digisport.ro.

Arbitrul a luat decizia de a întrerupe partida şi a discutat cu căpitanii celor două echipe. După trei minute de pauză, jocul s-a reluat.

Rezumatul partidei dintre U Craiova 1948 și CS Mioveni

*sursă video: Orange Sport

Au evoluat echipele:

U Craiova 1948: Popa – Negru (Paramatti ’70), Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Baeten, Asamoah, Achim (Albu ‘70), Van Durmen (Sidibe ’70) – Bălan (Buşu ’32), Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli

CS Mioveni: I. Popescu – Al. Iacob (Veres ’46), Scarlatache, Garutti – Rădescu (Coşereanu ’78), Trif (Oancea ’73), L. Dumitru, Lixandru, Şerbănică (Burnea ’73) – Buziuc (Blănaru ’78), Rusu. Antrenor: Alexandru Pelici

Play-out Liga 1, etapa a treia:

U Craiova 1948 vs CS Mioveni 1-1

Chindia Târgovişte vs Dinamo București / vineri, de la ora 20:30

UTA Arad vs Gaz Metan Mediaş / sâmbătă, de la ora 12:00

Rapid București vs FC Botoşani / sâmbătă, de la ora 20:30

Sepsi Sfântu Gheorghe vs Academica Clinceni / luni, de la ora 18:00.

10. Gaz Metan Mediaş -11.

*Academica și Gaz Metan au fost depunctate în mai multe rânduri.

De știut despre play-out-ul din Liga 1

• Primele două clasate la finalul play-out-ului vor juca un baraj, iar câștigătoarea se va confrunta, în alt baraj, cu echipa din play-off aflată pe ultimul loc de cupă europeană. Învingătoarea se va califica în Conference League (a treia competiție europeană ca importanță, după Champions League și Europa League).

• Ultimele două clasate vor retrograda direct în Liga 2.
  • Ocupantele locurilor 13 şi 14 vor participa la un baraj cu echipele de pe locurile 4, respectiv 3, din acest sezon din Liga 2.