​Portugalia și Polonia au obținut marți calificarea la turneul final al Cupei Mondiale 2022, după ce au obținut victorii în finalele barajului de calificare la competiția din Qatar.

Pe Estadio do Dragao din Porto, Portugalia a învins surprinzătoarea reprezentativă a Macedoniei de Nord, scor 2-0.

Golurile selecționatei lui Fernando Santos au fost înscrise de Bruno Fernandes ('32, '65), iar Cristiano Ronaldo a pasat decisiv la prima reușită.

Pe stadionul Slaski din Chorzow, Polonia a trecut de Suedia, scor 2-0.

Echipa pregătită de Czesław Michniewicz a marcat prin Robert Lewandowski ('49, penalty) și Piotr Zielinski ('73).

• Ultima echipă europeană calificată la turneul final va fi cunoscută la vară. FIFA a amânat pentru luna iunie meciul Scoţia - Ucraina de pe traseul A al play-off-ului pentru Cupa Mondială din Qatar. Învingătoarea acestui joc va întâlni, tot în iunie, Ţara Galilor, în finala care va stabil una dintre echipele calificate la turneul final.