Pentru a doua ediție la rând, reprezentativa Italiei va urmări Cupa Mondială de fotbal la televizor. Campioana europeană a fost eliminată în semifinalele barajului de calificare la competiția din Qatar, pe teren propriu, de Macedonia de Nord, scor 1-0.

Roberto Mancini si dezamagirea ratarii calificarii la CM 2022Foto: Alberto PIZZOLI / AFP / Profimedia

Echipa lui Roberto Mancini a dominat autoritar partida de pe „Stadio Renzo Barbera” (a avut în total 32 de șuturi), dar nu a reușit să înscrie și Aleksandar Trajkovski (care a evoluat patru sezoane pe stadionul din Palermo) a dat lovitura în minutul 90+2: l-a învins pe Gianluigi Donnarumma cu un șut din afara careului.

Italia ratează în premieră două Cupe Mondiale consecutive, după ce în 2018 nu a jucat în Rusia, fiind eliminată de Suedia.

Pentru un loc la turneul final din Qatar, Macedonia de Nord se va duela cu Portugalia, după ce selecționata lui Fernando Santos a trecut de Turcia, scor 3-1.

Mai departe merg și Țara Galilor (2-1 vs Austria) și Suedia (1-0 vs Cehia, după prelungiri).