​Villarreal a oferit surpriza optimilor de finală din Champions League: echipa antrenată de Unai Emery a câștigat cu 3-0 pe terenul lui Juventus și își continuă parcursul în cea mai importantă competiție europeană. În celălalt meci disputat miercuri, Chelsea (deținătoarea trofeului) s-a impus cu 2-1, în deplasare, împotriva lui Lille (4-1 la general) și a obținut biletele pentru sferturi.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

De știut:

• La Torino, Villarreal a marcat prin Gerard Moreno ('78, penalty), Pau Torres ('85) și Danjuma ('90+1, penalty).
  • În Franța, Lille a deschis scorul prin Yilmaz ('38, penalty), dar Chelsea a întors scorul prin Pulisic ('45+3) și Azpilicueta ('71).
  • Echipele calificate în sferturi: Bayern Munchen, Manchester City, Benfica Lisabona, Atletico Madrid, Liverpool, Real Madrid, Villarreal și Chelsea Londra.

Desfășurarea meciului Juventus - Villarreal 0-3 (1-4 la general)

'90+2 Gol Villarreal! Danjuma așteaptă, Szczesny sare și jucătorul oaspeților trage în direcția opusă.

'90 Penalty pentru Villarreal - De Ligt se aruncă în fața balonului și este lovit în mână.

'85 Gol Villarreal! Mingea ajunge cu noroc la Pau Torres, după un corner, și fundașul marchează.

'78 Gol Villarreal! Rugani faultează în careu și Gerard Moreno (intrat pe teren cu patru minute în urmă) înscrie din penalty.

'35 După un corner, ingea ajunge cu noroc la Vlahovic în interiorul careului mic, dar acesta nu îl învinge pe Rulli.

'21 Ocazie importantă și pentru Villarreal. Lo Celso șutează cu efect de la marginea careului, dar mingea trece pe lângă poartă.

'21 Vlahovic trimite în bara transversală cu un șut fără preluare.

'20 Vlahovic trage de la marginea careului, dar Rulli are o intervenție bună.

'14 Vlahovic se lovește de Estupinan în careu, cade și cere penalty, dar arbitrul lasă jocul să continue.

'11 Morata trimite cu capul din apropierea porții, dar Rulli respinge în față.

Au evoluat echipele:

Juventus: Szczesny - Danilo, De Ligt, Rugani (Dybala '79), De Sciglio - Cuadrado, Arthur, Locatelli (Bernardeschi '83), Rabiot - Vlahovic, Morata (Kean '85). Antrenor: Massimilliano Allegri

Villarreal: Rulli - Aurier, Albiol, P. Torres, Estupinan - Pino (Chukwueze '65), Capoue, Parejo (Pedraza '86), Trigueros (Coquelin '64) - Lo Celso (Moreno '74), Danjuma. Antrenor: Unai Emery

Desfășurarea meciului Lille - Chelsea 1-2 (1-4 la general)

'71 Gol Chelsea! Mount centrează, Azpilicueta apare în fața porții și înscrie.

'63 Ocazie uriașă pentru Lille! Xeka trimite în bară cu o lovitură de cap. Mendy nu a avut reacție.

'45+3 Gol Chelsea! Jorginho pasează pe culoar pentru Pulisic și americanul înscrie cu un șut la colțul lung.

'38 Gol Lille! Burak Yilmaz în invinge pe Mendy cu un șut plasat în vinclu, din penalty.

'37 Jorginho atinge mingea cu mâna în careu și arbitrul acordă penalty pentru Lille.

Gazdele au ocaziile mai mari în acest început de meci, dar jucătorii nu sunt preciși la finalizare.

Lille: Jardim - Celik (Weah '58), Fonte, Botman (Onana '58), Djalo - Bamba (Gomes '78), André, Xeka, Gudmunsson (Bradaric '78) - Yilmaz, David (Ben Arfa '77). Antrenor: Jocelyn Gourvennec

Chelsea: Mendy - Christensen (Chalobah '33), Thiago Silva, Rüdiger - Azpilicueta, Kanté, Jorginho (Loftus-Cheek '74), Kovacic (Mount '46), Alonso - Havertz (Zyech '83), Pulisic (Lukaku '74). Antrenor: Thomas Tuchel.