Sezonul regulat al Ligii 1 este aproape de sfârșit (CSU Craiova vs Farul Constanța este ultimul meci), iar programul meciurilor din play-out a fost stabilit. Rapid București și Dinamo București, echipe care au avut obiective diferite în acest sezon, se vor duela în prima etapă.

Liga 1, logoFoto: lpf.ro

De știut:

  • Primele două clasate la finalul play-out-ului vor juca un baraj, iar câștigătoarea se va confrunta, în alt baraj, cu echipa din play-off aflată pe ultimul loc de cupă europeană. Învingătoarea se va califica în Conference League (a treia competiție europeană ca importanță, după Champions League și Europa League).
  • Ultimele două clasate vor retrograda direct în Liga 2.
  • Ocupantele locurilor 13 şi 14 vor participa la un baraj cu echipele de pe locurile 4, respectiv 3, din acest sezon din Liga 2.

Clasament play-out:

1. FC Botoşani 23

2. UTA Arad 20

2. Rapid București 20

4. Sepsi Sf. Gheorghe 20*

5. Chindia Târgoviște 18*

6. U Craiova 1948 17*

7. CS Mioveni 15*

8. Dinamo București 9*

9. Academica Clinceni 7

10. Gaz Metan Mediaş 5.

Echipele cu * au beneficiat de rotunjirea punctelor.

Programul play-out-ului

​ETAPA 1

FC Botoşani vs Gaz Metan Mediaș

UTA Arad vs Academica Clinceni

Rapid București vs Dinamo București

Sepsi Sf. Gheorghe vs CS Mioveni

Chindia Târgoviște vs U Craiova 1948.

ETAPA 2

FC Botoşani vs UTA Arad

Academica Clinceni vs Rapid București

Dinamo București vs Sepsi Sf. Gheorghe

CS Mioveni vs Chindia Târgoviște

Gaz Metan Mediaș vs U Craiova 1948

ETAPA 3

Rapid București vs FC Botoşani

UTA Arad vs Gaz Metan Mediaș

Sepsi Sf. Gheorghe vs Academica Clinceni

Chindia Târgoviște vs Dinamo București

U Craiova 1948 vs CS Mioveni

ETAPA 4

FC Botoşani vs Sepsi Sf. Gheorghe

UTA Arad vs Rapid București

Academica Clinceni vs Chindia Târgoviște

Dinamo București vs U Craiova 1948

Gaz Metan Mediaș vs CS Mioveni

ETAPA 5

Chindia Târgoviște vs FC Botoşani

Sepsi Sf. Gheorghe vs UTA Arad

Rapid București vs Gaz Metan Mediaș

U Craiova 1948 vs Academica Clinceni

CS Mioveni vs Dinamo București

ETAPA 6

FC Botoșani vs U Craiova 1948

UTA Arad vs Chindia Târgoviște

Rapid București vs Sepsi Sf. Gheorghe

Academica Clinceni vs CS Mioveni

Gaz Metan Mediaș vs Dinamo București

ETAPA 7

CS Mioveni vs FC Botoşani

U Craiova 1948 vs UTA Arad

Chindia Târgoviște vs Rapid București

Sepsi Sf. Gheorghe vs Gaz Metan Mediaș

Dinamo București vs Academica Clinceni

ETAPA 8

FC Botoşani vs Dinamo București

UTA Arad vs CS Mioveni

Rapid București vs U Craiova 1948

Sepsi Sf. Gheorghe vs Chindia Târgoviște

Gaz Metan Mediaș vs Academica Clinceni

ETAPA 9

Academica Clinceni vs FC Botoşani

Dinamo București vs UTA Arad

CS Mioveni vs Rapid București

U Craiova 1948 vs Sepsi Sf. Gheorghe

Chindia Târgoviște vs Gaz Metan Mediaș.