FCSB a reușit în prelungirile partidei cu FC Voluntari să pună capăt seriei de meciuri fără victorie în Liga 1: echipa pregătită de Toni Petrea s-a impus cu 1-0, duminică, în ultima etapă a sezonului regulat.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Octavian Popescu, în minutul 90+4, cu un șut de la mare distanță.

Rezumatul partidei dintre FCSB și FC Voluntari:

Reușita lui Popescu poate fi văzută la 06:51

*sursă video: Telekom Sport

În urma acestui rezultat, FCSB s-a apropiat din nou la 14 puncte de liderul CFR Cluj (cele două vor fi despărțite de 7 puncte în play-off). De cealaltă parte, FC Voluntari ocupă locul 5, cu 47 de puncte.

Echipele CFR Cluj, FCSB, CSU Craiova, Farul Constanța şi FC Voluntari sunt calificate în play-off. Ultima formaţie care va juca în lupta pentru titlu şi cupe europene va fi stabilită după meciul FC Botoşani vs FC Argeş.

Au evoluat echipele:

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, I. Cristea, Miron, Radunovici (V. Gheorghe '69) - Edjouma (Mamut '64), Şut (Oaidă '84), Olaru - A. Cordea (I. Stoica '84), Fl. Tănase, Oct. Popescu. Antrenor Anton Petrea;

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, Tamaş, Armaş, Briceag (Al. Vlad '46) - Meleke, Helder Tavares - Raţă, Budescu (L. Fulop '58), I. Gheorghe (C. Costin '76) - Marcelo Lopes (Olawalle '82). Antrenor Liviu Ciobotariu.