Alexandru Maxim a înscris ambele goluri ale echipei Gaziantep FK în înfrângerea, scor 3-2, împotriva celor de la Altay. Meciul a făcut parte din etapa cu numărul 24 din prima ligă de fotbal a Turciei.

Alexandru MaximFoto: gaziantepfk.org

Maxim a marcat în minutele 18 (penalty) şi 26. Jucătorul român a ajuns la 7 reușite în acest campionat (a oferit și trei pase de gol).

Altay s-a impus după ce a punctat prin Thaciano ('10), Erdogan ('22, autogol ) şi Poko ('51).

La Gaziantep, Maxim a fost integralist (a primit și un cartonaș galben), iar fundaşul Alin Toşca a jucat până în minutul 62 (și el a fost avertizat).

În urma acestui rezultat, Gaziantep se află pe locul 11, cu 36 de puncte, iar Altay Izmir este pe 18, loc retrogradabil, cu 25 de puncte. Prima poziție este ocupată de Trabzonspor, cu 66 de puncte.