Derbiul bucureștean dintre Rapid și Dinamo s-a terminat la egalitate, scor 1-1 (Liga 1, etapa 28). Ambele echipe au avut ocazii importante în finalul partidei de pe Arena Națională, dar nu au reușit să mai înscrie și sunt nevoite să se mulțumească doar cu câte un punct.

Dinamo a deschis scorul prin Cosmin Matei ('20), iar Rapid a egalat prin slovacul Jakub Vojtus ('23).

Meciul a fost întrerupt de două ori din cauza suporterilor. Prima dată în minutul 2, pentru scurt timp, fanii aruncând cu materiale pirotehnice. După startul reprizei secunde, în minutul 48, întreruperea a fost mai lungă, de aproximativ cinci minute. Fanii au folosit din nou obiecte pirotehnice, iar arbitrul le-a cerut jucătorilor să se îndepărteze de careu până la finalizarea "spectacolului". O petardă a explodat lângă Andrei Radu şi l-a rănit la picior, scrie News.ro.

Jucătorii şi arbitrii au intrat pe teren purtând tricouri cu mesajul: "STOP THE WAR". "Libertate şi pace în Ucraina" a fost un mesaj afişat pe un banner de fotbalişti înainte de meci.

În urma acestui rezultat, Rapid se află pe locul 9, cu 37 de puncte, și își poate lua gândul de la play-off. De cealaltă parte, Dinamo rămâne pe locul 14 (de baraj), cu 17 puncte.