Universitatea Cluj reuseste sa castige un punct mare pe terenul Vasluiului lui Adrian Porumboiu, la capatul unei partide in urma careia spera in evitarea retrogradarii, in timp ce pentru elevii lui Dorinel Munteanu o prezenta in viitoarea editie a Cupei UEFA devine din ce in ce mai greu de realizat.

Vasluiul lui Dorinel Munteanu avea nevoie de puncte ca de aer in disputa cu penultima clasata in Liga 1 pentru a tine pasul cu varful ierarhiei si pentru a ajunge in Cupa UEFA. De cealalta parte, studentii clujeni trebuiau sa bifeze macar un egal pe terenul moldovenilor pentru a mai spera la evitarea retrogradarii.

Gazdele se avanta spre poarta lui Merlier inca din debutul partidei, dar Jovanovic rateaza de putin tinta in minutul 5. In replica, Bilica trage, Haisan este depasit, dar Sorin Frunza evita golul printr-o interventie de pe linia portii.

Atacurile sustinute ale elevilor lui Dorinel Munteanu continua si in al doilea mitan, Merlier fiind providential in minutele 48 si 57, cand evita deschiderea scorului la actiunile lui Jovanovici si Temwanjera.

Clujenii se apara organizat in fara unul Vaslui care nu are claritate la finalizare. Finalul de meci aduce multa nervozitate, Claudiu Raducanu si portarul Haisan fiind implicati intr-un conflict din urma caruia fostul atacant al Stelei primeste un cartonas galben.

Partida se termina cu scorul de 0-0, iar FC Vaslui pierde doua puncte mari pe propriul teren in lupta pentru primele pozitii ale ierarhiei din Liga 1. De cealalta parte, Universitatea Cluj se agata de fiecare punct si spera ca si la anul sa evolueze in prima divizie a tarii.