Derbiul catalan dintre Espanyol și FC Barcelona s-a încheiat nedecis, formația blau-grana obținând in extremis un punct în minutul 96 (scor 2-2). Trupa lui Xavi a condus cu 1-0, dar s-a văzut mai apoi condusă pe tabelă. Duelul a făcut parte din runda cu numărul XXIV din LaLiga.

Duel pentru minge in Espanyol vs BarcelonaFoto: Rafa Huerta/SPP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Pedri a deschis scorul pentru Barca (minutul 2), dar la pauză s-a intrat la egalitate - a punctat Darder (40').

Deși a dat senzația în unele momente că are meciul la discreție, trupa lui Xavi a încasat încă un gol în minutul 64: a înscris De Tomas.

Eforturile Barcelonei au dat în cele din urmă roade la una dintre ultimele faze: Luuk de Jong (intrat pe finalul meciului în teren) a adus remiza în minutul 96.

Gerard Pique (Barcelona) și Nico Melamed (Espanyol) au fost eliminați după ce au avut un conflict (în minutul 92).