Atletico Madrid a obținut o victorie dramatică, în inferoritate numerică, sâmbătă seară, în fața echipei Getafe. Duelul de pe Wanda Metropolitano s-a terminat cu scorul de 4-3 (LaLiga, etapa 24).

Luis Suarez (Atletico) a ratat un penalty în minutul 9.

Gazdele au condus cu 2-0 grație golurilor marcate de Correa ('20) și Cunha ('27), dar oaspeții au întors rezultatul prin Borja Mayoral ('30) și Enes Unal ('37, '42, ambele din penalty). Scorul pauzei (3-3) a fost stabilit de același Correa ('45+4).

Rămasă în inferioritate numerică după eliminarea lui Felipe din minutul 59, echipa lui Diego Simeone a rezistat până la final și a înscris golul decisiv prin Hermoso ('89, execuție spectaculoasă).

În urma acestui succes, Atletico a adunat 39 de puncte (din 23 de meciuri) și se află pe locul 4 în clasament. De cealaltă parte, Getafe ocupă locul 15, cu 25 de puncte (24 de meciuri).

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Atletico Madrid și Elche.