Reprezentativa Senegalului a câştiga în premieră Cupa Africii pe Naţiuni, după ce s-a impus în finala disputată împotriva selecționatei Egiptului, scor 4-2 la loviturile de departajare (a fost 0-0 după 120 de minute). Meciul a avut loc pe stadionul Olembe din Yaounde (Camerun).

În minutul 7, Sadio Mane, vedeta senegaleză a celor de la Liverpool, a ratat un penalty.

La loviturile de departajare, pentru Senegal au marcat Koulibaly, Diallo, Dieng şi Mane (Sarr a ratat), în timp ce Egipt a înscris prin Zizo şi Hamdy (Abdelmonem şi Lasheen au ratat).

Pe locul trei la CAN s-a clasat Camerun, care a câştigat sâmbătă finala mică în faţa naţionalei din Burkina Faso, 5-3 la loviturile de departajare (a fost 3-3 după 90 de minute).