Egipt și Senegal s-au calificat duminică în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, după ce au trecut în sferturi de Maroc, respectiv Guineea Ecuatorială.

Egipt s-a impus în fața Marocului, la Yaounde, scor 2-1 după prelungiri (1-1 după 90 de minute).

''Leii din Atlas'' au deschis scorul prin Sofiane Boufal ('7, penalty), dar Mohamed Salah ('53) a egalat pentru "faraoni". În prelungiri, golul decisiv a fost marcat de Trezeguet ('100).

Tot la Yaounde, Senegal a câștigat fără prea mari probleme meciul cu Guineea Ecuatorială, scor 3-1.

Senegal a marcat prin Famara Diedhiou ('28), Cheikhou Kouyate ('68) și Ismaila Sarr ('79), în timp ce Jannik Buyla ('57) a punctat pentru Guineea Ecuatorială.

Cupa Africii pe Națiuni, semifinale:

Burkina Faso vs Senegal / miercuri, ora 21:00

Camerun vs Egipt / joi, ora 21:00.

Finala mică şi finala mare se vor disputa de asemenea la Yaounde, în 6 februarie.

Ediţia trecută a competiţiei, care a avut loc în 2019, a fost câştigată de Algeria.