Camerun și Burkina Faso s-au calificat sâmbătă în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, după ce au trecut în sferturi de Gambia, respectiv Tunisia.

Cupa Africii pe NatiuniFoto: CAF

Camerun a învins în sferturile de finală, la Douala, cu scorul de 2-0, echipa Gambiei.

Golurile au fost marcate de Ekambi, în minutele 50 şi 57.

Pentru un loc în finală, Camerun se va duela cu învingătoarea meciului dintre Egipt și Maroc (duminică, ora 17:00).

Reprezentativa din Burkina Faso a câștigat meciul cu Tunisia, scor 1-0.

La Garoua, golul a fost marcat de Ouattara, în minutul 45+3. Autorul golului a fost eliminat în minutul 82.

În semifinale, Burkina Faso va da peste câștigătoarea partidei dintre Senegal și Guineea Ecuatorială (duminică, ora 21:00).

Semifinalele sunt programate în 2 şi 3 februarie, la Yaounde. Finala mică şi finala mare se vor disputa de asemenea la Yaounde, în 6 februarie.

Ediţia trecută a competiţiei, care a avut loc în 2019, a fost câştigată de Algeria, scrie News.ro.