Manchester United şi Tottenham Hotspur au câştigat meciurile restante contând pentru etapa a 17-a din Premier League, disputate miercuri, reuşind astfel două operaţiuni bune în cursa pentru calificarea în viitoarea ediţie a cupelor europene.

United a învins în deplasare, cu scorul de 3-1, formaţia Brentford FC, prin golurile înscrise în repriza secundă de Anthony Elanga (55), Mason Greenwood (62) şi Marcurs Rashford (77). Pentru gazde a marcat Ivan Toney (85).

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Brentford și Manchester United.

Tottenham s-a impus la rândul său, cu 3-2, pe terenul lui Leicester City, londonezii marcând ultimele două goluri în prelungirile reprizei secunde, prin olandezul Steven Bergwijn (90+5 şi 90+7).

Leicester a condus de două ori, prin reuşitele lui Patson Daka (24) şi James Madison (76), însă Spurs a egalat mai întâi prin Harry Kane (38), înainte ca Bergwijn, intrat în joc în minutul 79, să întoarcă rezultatul în finalul partidei.

În urma acestui succes, Tottenham a urcat pe poziţia a cincea în clasament, devansându-le cu un punct pe Arsenal Londra, care a coborât pe locul al şaselea, şi pe Manchester United, care se menţine pe poziţia a şaptea, scrie Agerpres.