Fiorentina s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce a trecut de Napoli, scor 5-2 după prelungiri (2-2 după 90 de minute). Partida de joi a fost una foarte spectaculoasă, iar trei jucători au fost eliminați.

Vlahovic a deschis scorul pentru Fiorentina ('41), dar Mertens a egalat rapid pentru Napoli ('44).

În minutul 45+2, Dragowski (portarul Fiorentinei) a primit cartonaș roșu.

Chiar dacă a evoluat în inferioritate numerică, echipa lui Italiano a mai înscris o dată prin Biraghi ('57) și părea sigură de victorie după ce Napoli a avut doi jucători eliminați (Lozano '84 și Ruiz '90+3).

Formația lui Spalletti nu a renunțat însă la luptă și a împins confruntarea în prelungiri grație reușitei lui Petagna ('90+5), dar nu a rezistat și Venuti ('105+1), Piatek ('108) și Maleh ('119) au adus calificarea Fiorentinei.