Galatasaray, eliminare rușinoasă din Cupa Turciei - Înfrângere în fața penultimei clasate din liga secundă

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Miercuri, 29 decembrie 2021, 8:54 Sport | Fotbal

Alexandru Cicaldau
Galatasaray a părăsit Cupa Turciei încă din faza 16-imilor, după ce a pierdut, pe teren propriu, în fața divizionarei secunde Denizlispor (echipă afectată de Covid-19).

La finalul celor 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 3-3.

Pentru Galata au marcat Ozturk ('29), Dervisoglu ('49) și Mostafa Mohamed ('50), ]n timp ce Denizlispor a punctat prin Depe ('9), Darri ('38) și Nelsson ('90+9, autogol).

La loviturile de departajare, Denizlispor s-a impus cu 6-5. Doar Ogulcan Caglayan (Galata) a ratat.

Olimpiu Moruţan şi Alexandru Cicâldău au fost titulari la Galatasaray. Primul a pasat decisiv la golul de 3-2 și a jucat până în minutul 82, iar al doilea a fost schimbat la pauză.

Ozturk (Galata) a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben, în minutul 90+5.

Denizlispor, care se află pe locul 18 (penultimul) în clasamentul ligii secunde, a avut mai mulți indisponibili din cauza coronavirusului și a avut doar patru jucători de câmp de banca de rezerve.