Manchester City și Leicester au oferit o partidă spectaculoasă de Boxing Day, pe Etihad marcându-se duminică nu mai puțin de nouă goluri. Duelul din etapa cu numărul XIX din Premier League a fost câștigat de "cetățeni" cu scorul de 6-3.

Manchester City, recital ofensiv contra lui LeicesterFoto: Phil Oldham / Shutterstock Editorial / Profimedia

Trupa lui Pep Guardiola a avut un start de meci incredibil, iar în minutul 25 conducea deja cu 4-0 (De Bruyne 5', Mahrez 14' penalti, Gundogan 21' și Sterling 25').

După pauză, Leicester a reușit să mai spele din rușinea primei reprize, iar formația pregătită de Brendan Rodgers a punctat de trei ori (Maddison 55', Lookman 59' și Iheanacho 66').

Rămasă pe tabelă cu un avantaj minim, City a apăsat din nou pedala de accelerație, iar Laporte (69') și Sterling (87') au adus liniștea fanilor.

S-a încheiat 6-3, iar meciul de pe Etihad a fost unul de ținut minte.

În urma acestui succes, Manchester City a acumulat 47 de puncte și ocupă primul loc al ierarhiei din Premier League. "Cetățenii" sunt urmați de Liverpool (41, un meci mai puțin disputat) și Chelsea 38 (tot un meci mai puțin).