Golgheter în LaLiga, Karim Benzema a fost din nou decisiv pentru Real Madrid. Atacantul francez a reușit o "dublă" pe terenul lui Athletic Bilbao și echipa lui Carlo Ancelotti s-a impus cu 2-1 în etapa cu numărul 21.

Benzema (care a înscris 15 goluri și a oferit 7 pase decisive în acest sezon) a marcat în minutele 4 şi 7, în timp ce Bilbao a punctat prin Sancet, în minutul 10.

Atacantul francez a ajuns la un total de 229 de goluri marcate pentru Real Madrid, ocupând locul al patrulea în clasamentul all-time al golgheterilor clubului din capitala Spaniei, după portughezul Cristiano Ronaldo (451 goluri), spaniolul Raul Gonzalez (323) şi hispano-argentinianul Alfredo Di Stefano (308).

Karim Benzema a înscris 401 goluri în cariera sa de fotbalist profesionist (66 pentru Olympique Lyon, 299 pentru Real Madrid şi 36 pentru selecţionata Franţei), fiind al doilea fotbalist francez din istorie ca număr de goluri marcate, după Thierry Henry (411), precizează cotidianul Marca, citat de Agerpres.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Athletic Bilbao și Real Madrid.

Tot miercuri, Atletico Madrid (campioana en-titre) a suferit a patra înfrângere consecutivă în campionatul Spaniei, scor 2-1 pe terenul echipei Granada.

Oaspeţii au deschis rapid scorul prin Joao Felix ('2), dar Machis ('17) şi Molina ('61) au întors scorul în favaorea gazdelor.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Granada și Atletico Madrid.