AS Roma învins, luni, Spezia, scor 2-0, în etapa a XVII-a din Serie A. Trupa lui Jose Mourinho pierduse ultimele două partide din campionat și se îndepărtase de locurile de cupe europene.

Gazdele au deschis scorul în debutul primei reprize, prin englezul Chris Smalling (6), iar apoi şi-au majorat avantajul după pauză, prin alt fundaş, brazilianul Roger Ibanez (53).

În urma acestui succes, elevii antrenorului portughez Jose Mourinho au urcat pe poziţia a şasea în clasament. Spezia, pregătită de Thiago Motta, fostul mijlocaş al echipelor FC Barcelona şi Paris Saint-Germain, ocupă poziţia a 17-a, la două puncte de zona retrogradării, conform Agerpres.

Rezultate înregistrate în această etapă:

Vineri

Genoa - Sampdoria Genova 1-3

Au marcat: Destro (78), respectiv Gabbiadini (7, 67), Caputo (50).

Fundaşul Radu Drăguşin a evoluat pentru Sampdoria din minutul 68.

Sâmbătă

Fiorentina - Salernitana 4-0

Au marcat: Bonaventura (31), Vlahovic (51, 84), Maleh (90).

Venezia - Juventus Torino 1-1

Au marcat: Aramu (55), respectiv Morata (32).

Udinese - AC Milan 1-1

Au marcat: Beto (17), respectiv Ibrahimovic (90+2).

Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la AC Milan.

Duminică

Torino FC - Bologna 2-1

Au marcat: Sanabria (24), Skorupski (69 - autogol), respectiv Orsolini (79 - penalty).

Hellas Verona - Atalanta Bergamo 1-2

Au marcat: Giovanni Simeone (22), respectiv Aleksei Miranciuk (37), Koopmeiners (63).

SSC Napoli - Empoli 0-1

A marcat: Cutrone (71).

Sassuolo - Lazio Roma 2-1

Au marcat: Berardi (63), Raspadori (69), respectiv Zaccagni (6).

Vlad Chiricheş a fost integralist la Sassuolo, în timp ce Ştefan Radu a rămas pe banca de rezerve a oaspeţilor până la final.

Inter Milano - Cagliari 4-0

Au marcat: Lautaro Martinez (29, 68), Alexis Sanchez (50), Calhanoglu (66).

Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari, în timp ce Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter.