Galatasaray, la care sunt legitimaţi Olimpiu Moruţan şi Alexandru Cicâldău, s-a calificat, joi seară, în optimile Europa League, în urma rezultatelor din ultima etapă a grupelor. Tot joi, Lazio Roma (Ștefan Radu) și Glasgow Rangers (Ianis Hagi) au aflat că vor evolua în 16-imile competiției.

Trofeul Europa LeagueFoto: Uefa.com

De știut:

  • S-au calificat în optimile Europa League: Lyon, AS Monaco, Spartak Moscova, Eintracht Frankfurt, Galatasaray, Steaua Roșie Belgrad, Bayer Leverkusen și West Ham.
  • Vor juca în 16-imile Europa League: Glasgow Rangers, Real Sociedad, Napoli, Olympiakos, Lazio, Braga, Betis, Dinamo Zagreb.
  • Vor evolua în 16-imile Conference League: Sparta Praga, PSV, Leicester, Fenerbahce, Marseille, Midtjylland, Celtic, Rapid Viena.

​Rezultate din ultima etapă a grupelor:

  • Grupa A

Olympique Lyon – Glasgow Rangers 1-1

Au marcat: Bassey ’48 (autogol) / Wright ‘41

Ianis Hagi a jucat la Rangers până în minutul 61

Meci arbitrat de Radu Petrescu.

Sparta Praga – Brondby 2-0

Au marcat: Hancko ’43, Hlozek ‘49

În minutul 57, de la gazde a fost eliminat Wiesner.

În minutul 75, a fost eliminat şi Slimane de la oaspeţi.

Florin Niţă a fost rezervă la Sparta Praga.

Clasamentul final al grupei:

1. Lyon – 16 puncte

2. Rangers – 8

3. Sparta Praga – 7

4. Brondby – 2.

  • Grupa B

Real Sociedad – PSV Eindhoven 3-0

Au marcat: Oyarzabal ’43 (penalti), ’62, Sorloth ‘90+3

În minutul 74, de la oaspeţi a fost eliminat Sangare.

Sturm Graz – AS Monaco 1-1

Au marcat: Jantscher ‘7 (penalti) / Volland ‘31

Clasamentul final al grupei:

1. AS Monaco – 12

2. Real Sociedad – 9

3. PSV – 8

4. Sturm Graz – 2.

  • Grupa C

Legia Varşovia – Spartak Moscova 0-1

A marcat: Bakaev ‘17

În minutul 90+8, Legia a ratat un penalti prin Pekhart.

Napoli – Leicester City 3-2

Au marcat: Ounas ‘4, Elmas ’25, ’53 / Evans ’27, Dewsbury-Hall ‘33

Clasamentul final al grupei:

1. Spartak – 10

2. Napoli – 10

3. Leicester – 8

4. Legia – 6.

  • Grupa D

Fenerbahce – Eintracht Frankfurt 1-1

Au marcat: Berisha ’42 / Sow ‘29

Antwerp – Olympiakos 1-0

A marcat: Balikwisha ‘7

Clasamentul final al grupei:

1. Frankfurt – 12

2. Olympiakos – 9

3. Fenerbahce – 6

4. Antwerp – 5.

  • Grupa E

Lazio Roma – Galatasaray 0-0

Ştefan Radu a fost rezervă la Lazio, iar la Galatasaray Olimpiu Moruţan a intrat pe teren în minutul 63.

Marseille – Lokomotiv Moscova 1-0

A marcat: Milik ‘35

În minutul 80, de la gazde a fost eliminat Rongier.

Clasamentul final al grupei:

1. Galatasaray – 12

2. Lazio – 9

3. Marseille – 7

4. Lokomotiv Moscova – 2.

  • Grupa F

Ludogorets Razgrad – FC Midtjylland 0-0

Dorin Rotariu a intrat pe teren în minutul 76 la Ludogorets.

Sporting Braga – Steaua Roşie Belgrad 1-1

Au marcat: Galeno ’52 (penalti) / Katai ’70 (penalti)

Clasamentul final al grupei:

1. Steaua Roşie – 11

2. Braga – 10

3. Midtjylland – 9

4. Ludogorets – 2.

  • Grupa G

Celtic Glasgow – Betis Sevilla 3-2

Au marcat: Welsh ‘3, Henderson ’72, Turnbull ’78 (penalti) / Bain ’69 (autogol), Iglesias ‘75

Ferencvaros – Bayer Leverkusen 1-0

A marcat: Laidouni ‘82

Clasamentul final al grupei:

1. Leverkusen – 13

2. Betis – 10

3. Celtic – 9

4. Ferencvaros – 3.

  • Grupa H

Genk – Rapid Viena 0-1

A marcat: Ljubicic ‘29

West Ham – Dinamo Zagreb 0-1

A marcat: Orsic ‘3

Clasamentul final al grupei:

1. West Ham – 13

2. Dinamo Zagreb – 10

3. Rapid Viena – 6

4. Genk – 5.