Borussia Dortumund a fost învinsă de rivala Bayern Munchen, sâmbătă, în Bundesliga, la capătul unui meci spectaculos terminat 2-3. Cu toate acestea, jucătorii lui Dortmund au contestat decizia de a fi arbitrați de Felix Zwayer, condamnat în trecut pentru meciuri trucate.

Jude Bellingham a fost cel mai vocal oponent al arbitrajului lui Felix Zwayer.

"Îi dai unui arbitru, care a trucat meciuri în trecut, cea mai importantă partidă din campionatul Germaniei? La ce te aștepți după această decizie?", a declarat Jude Bellingham, conform BBC.

Felix Zwayer a fost suspendat pentru șase luni de Federația germană după un scandal de meciuri trucate în 2005.

Atât Bellingham cât și Marco Reus au contestat un penalti acordat lui Bayern în minutul 77, cât și decizia de a nu cere ajutorul arbitrajului video la un duel în careu între Reus și Lucas Hernandez.

Antrenorul lui Dortmund, Marco Rose, a primit cartonașul roșu la acest meci și a fost nevoit să-și conducă echipa din tribune în ultimele minute ale confruntării.

Pentru Bayern au înscris Lewandowski ('9, '77 penalty) și Coman ('44), în timp ce Brandt ('5) și Haaland ('48 ) au punctat pentru Borussia.