Norvegianul Erling Haaland a înscris pentru Borussia Dortmund, care a învins în deplasare, cu scorul de 3-1, formaţia Wolfsburg, sâmbătă, în cadrul etapei a 13-a din Bundesliga. În urma acestui succes, echipa antrenată de Marco Rose a urcat provizoriu pe primul loc al ierarhiei.

Haaland, care nu a evoluat în ultimele șapte meciuri din cauza unei accidentări la șold, a intrat pe teren în minutul 73 și a punctat în minutul 81, ajungând astfel la 10 goluri înscrise în acest sezon (ocupă locul secund în clasamentul golgheterilor, după Robert Lewandowski).

Pentru Dortmund au mai marcat Can ('3, penalty) și Malen ('55), în timp ce Wofsburg a punctat prin Weghorst ('2).

Dortmund a urcat provizoriu în fotoliul de lider, cu 30 de puncte, două mai mult decât Bayern Munchen, care va juca sâmbătă cu Arminia Bielefeld.

Rezumatul partidei dintre Wolfsburg și Dortmund:

Rezultatele înregistrate sâmbătă:

VfL Wolfsburg vs Borussia Dortmund 1-3

Au marcat: Weghorst (2), respectiv Can (35 - penalty), Malen (55), Haaland (81)

Hertha Berlin vs Augsburg 1-1

Au marcat: Richter (40), respectiv Gregoritsch (90+7)

FC Koln vs Borussia Moenchengladbach 4-1

Au marcat: Ljubicic (55), Uth (77), Duda (78), Andersson (90+3), respectiv Hofmann (74)

Bochum vs Freiburg 2-1

Au marcat: Polter (54), Pantovic (82), respectiv Lienhart (51)

Greuther Furth vs Hoffenheim 3-6

Au marcat: Leweling (22), Tillman (46), Hrgota (67), respectiv Bebou (32, 62), Rutter (40, 57), Meyerhofer (66 - autogol), Kramaric (80).