Toni Petrea a revenit pe banca lui FCSB, duminică, într-un meci câștigat de echipa sa, scor 3-1, în fața lui FC Botoșani, în etapa a XVI-a a Ligii 1. Roș-albaștrii au fost conduși până în minutul 78, când au egalat și apoi au întors rezultatul pe final.

Toni PetreaFoto: fcsb.ro

Braun ('24) a deschis scorul pentru oaspeţi, dar FCSB a câștigat grație golurilor înscrise de Gheorghe ('78), Stoica ('86) şi Tănase ('90+4).

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre FCSB și FC Botoșani.

La finalul partidei, Toni Petrea a vorbit despre meciul de pe Arena Națională pe care l-a considerat unul foarte dificil.

“Greu, foarte greu (n.r. despre cum s-a văzut meciul). O primă repriză în care am pus presiune pe adversar, însă nu am reuşit să punem noi în pericol poarta adversarului.

Am primit gol la prima situaţie de gol a adversarului în prima repriză, care ne-a ameţit un pic. Am reuşit să revenim în repriza a doua şi să câştigăm într-un final incendiar.

Agresivitate am avut. Pe faza de atac poate nu am găsit soluţiile potrivite la momentul potrivit. Ne-am complicat în unele momente”, a spus Toni Petrea după victoria sa la debut.

Toni Petrea este fostul secund al lui Laurenţiu Reghecampf, iar în iulie 2020 a preluat FCSB de la Bogdan Vintilă. Tehnicianul născut la Brăila a pregătit echipa la 49 de meciuri din sezonul trecut, înregistrând 28 de victorii, 8 remize şi 13 înfrângeri.

FCSB se află pe locul doi în clasamentul Ligii 1 la fotbal, la opt puncte în urma liderului CFR Cluj (ardelenii au învins U Craiova 1948 în această etapă).