Lionel Scaloni, selecționerul naționalei Argentinei, a confirmat că se va putea baza pe Lionel Messi în importantul duel cu Brazilia din preliminariile Campionatului Mondial 2022, scrie El Mundo Deportivo.

Lionel Messi, in tricoul ArgentineiFoto: - / Shutterstock Editorial / Profimedia

Întrebat de ziarişti dacă Messi va fi titular în meciul de marţi seara, Scaloni a fost categoric: "Se confirmă că va juca."

După ce o accidentare la genunchi l-a făcut să rateze ultimele două meciuri ale lui PSG, Messi a fost folosit doar în ultimul sfert de oră al partidei câştigate vineri în faţa Uruguayului (1-0), tot în preliminariile CM 2022.

"Zilele trecute era bine la nivel fizic. Până la urmă, noi am decis că ar trebui să joace doar câteva minute pentru a avea nişte senzaţii bune. Pentru mâine se confirmă că Messi va juca. Să sperăm că se simte bine", a spus Scaloni înaintea meciului din oraşul argentinian San Juan.

Messi nu a mai fost titular de la meciul din Ligue 1, de pe 29 octombrie, PSG - Lille, în care a fost schimbat la pauză din cauza accidentării, informează Agerpres.

10. Venezuela (8-23) 7 / 13.

Primele patru clasate se califică la turneul final al CM 2022, iar a cincea clasată va disputa un baraj intercontinental cu reprezentanta Oceaniei.