Mirel Rădoi pleacă de la echipa națională a României, după ce tricolorii au ratat calificarea la Campionatul Mondial 2022

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 14 noiembrie 2021, 21:32 Sport | Fotbal


Mirel Radoi
Foto: Uefa.com
​România nu a reușit să termine pe locul de baraj în Grupa J a preliminariilor Campionatului Mondial 2022, iar Mirel Rădoi a decis să nu mai rămână pe banca echipei naționale de fotbal.

"Această campanie este un eșec personal, pentru că n-am reușit să terminăm în primele două locuri. Este ultima mea conferință de presă din postura de selecționer. Este o decizie normală, din moment ce nu am reușit să mă clasez pe primele două locuri.

Este totul clar pentru mine, asta e cel mai bun lucru pe care îl pot face. Nu este o demisie, contractul se termină la finalul acestei luni. Nu mi-a fost ușor să iau decizia asta.

Macedonia de Nord s-a calificat la baraj datorită victoriei din Germania. Sunt multe lucruri pozitive, dar cel mai negativ este că n-am terminat pe locul 2. Ne-am pus amprenta pe multe meciuri, s-a realizat acest schimb de generație și cred că mai sunt mulți jucători care pot face pasul spre echipa națională: Racovițan, Drăgușin, mulți jucători de la U21.

Cred că următoarea campanie de calificare pentru EURO cred că poate să fie una accesibilă pentru noi, dacă nu se va pune presiune pe echipă în Liga Națiunilor" - Mirel Rădoi, după victoria din Liechtenstein.

Despre viitorul selecționer al României


"Dacă în mare parte vor fi convocați aceiași jucători, cine va veni va trebui să abordeze de maniera aceasta jocurile. Dacă va aduce alți jucători, poate avea și altă idee de joc, dar acești jucători sunt obișnuiți după doi ani și jumătate cu aceste principii de joc. Cred că jucătorii au făcut, în mare parte, ceea ce noi le-am cerut.

Nu am îndeplinit condiția necesară pentru a continua, să prindem primele două locuri. Asta a fost durata contractului, eu vedeam lucrurile pe o perioadă mai lungă și cred că cine va veni ar trebui să aibă un mandat mai lung.

FRF trebuie să fie la fel de inspirați cum au fost și cu mine când m-au adus la echipa de tineret, apoi la echipa mare, chiar dacă nu am reușit să ne calificăm la acest baraj. Din informațiile pe care le am, din discuțiile cu ei, vor să numească un antrenor român" - Mirel Rădoi.

Nu eram pregătiți pentru Cupa Mondială


"Sper că da (n.r. România să se califice la un turneu final în următorii 10 ani), să nu mai fie încă o perioadă așa lungă. Sper ca lucrurile să continue altfel, iar eu cred că au început.

Sunt jucători tineri cu foame de rezultate, au nevoie de susținerea noastră și a voastră. Cred că trebuie susținuți, așa cum îi creștem îi vom avea apoi. O mare parte dintre ei sunt conștienți când greșesc, dacă le mai arătăm și noi, ajung să aibă o barieră mentală la meciurile importante.

Pentru baraj eram pregătiți, dar pentru o Cupă Mondială cred că nu. Dar cine nu și-ar fi dorit să fie acolo? Noi am vrea să fim prezenți la toate turneele finale, trăim de 24 de ani cu speranța unei noi campanii. Trăind cu speranța asta nu facem decât să creăm iluzii oamenilor. Realitatea fotbalului românesc e Campionatul European din 2024" - Mirel Rădoi.

Mirel Rădoi ar antrena în România, dar nu la FCSB


"Îmi pare rău de Edi (n.r. - Iordănescu, care a plecat de la FCSB), suntem prieteni, știu cum lucrează. Cred că FCSB ar fi fost o candidată serioasă cu el la campionat.

Mă văd antrenând chiar și în România, atât timp când va exista un contract foarte clar, nu am de ce să nu antrenez în România. Fotbalul e o pasiune prea mare ca să pot refuza.

În momentul de față, nu mă întorc la FCSB. Nu știu, totuși, ce se va întâmpla peste o săptămână. Am mai fost o dată, m-am certat cu nașul, ne-am împăcat. Mă duc a doua oară, să ne certăm iar?" - Mirel Rădoi.


Timp de 11 minute, naționala României s-a aflat pe locul de baraj: Islanda a egalat la Skopje în minutul 54, dar nu a reușit să obțină remiza (Macedonia de Nord s-a impus cu 3-1) și victoria României la Vaduz (2-0 vs Liechtenstein) a rămas doar una de palmares. Trupa lui Mirel Rădoi a terminat pe locul trei în Grupa J și a ratat calificarea la Campionatul Mondial din Qatar (tricolorii nu au mai fost la turneul final de 23 de ani).

Rezultatele înregistrate duminică:

Armenia vs Germania 1-4
Au marcat: Mkhitaryan '59 (penalty) / Havertz '15, Gundogan '45+4 (penalty), '50, Hofmann '64

Liechtenstein vs România 0-2
Au marcat: Man '8, Bancu '87
În minutul 35, Stanciu a ratat un penalty.

Macedonia de Nord vs Islanda 3-1
Au marcat: Alioski '7, Elmas '65, '87 / Thorsteinsson '54
În minutul 79, Johannesson (Islanda) a fost eliminat.

Clasamentul final al Grupei J

1. Germania (36-4 golaveraj) 27 puncte
2. Macedonia de Nord (23-11) 18
3. România (13-8) 17
4. Armenia (9-20) 12
5. Islanda (12-18) 9
6. Liechtenstein (2-34) 1.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12429 vizualizari

  • +19 (27 voturi)    
    o-ntrebare (Duminică, 14 noiembrie 2021, 21:42)

    sentenced [utilizator]

    Cine a decis sa jucam un meci decisiv, cu Islanda, pe un teren pe care echipa nu a mai jucat niciodata (Ghencea), pe deasupra si fara spectatori? Este ca si cum am fi jucat in deplasare.
    Eu am o teorie veche, conform careia romanul este cel mai mare dusman al poporului roman.
    Cei mai prosti din curtea scolii.
    • +2 (6 voturi)    
      Pai nu e roman... (Luni, 15 noiembrie 2021, 7:51)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      E sirian.
      Si, da, suntem prosti, ca acceptam sa decida altii pentru noi...
      • +2 (4 voturi)    
        Sirianul ala are alta misiune (Luni, 15 noiembrie 2021, 9:50)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Ala e mai vrednic decat 75% din romanasii tai sau ai mei. Ala isi face treaba atat cat poate in mocirla.
        A infiintat SMURD care e un serviciu mult peste calitatea celorlalte servicii publice romanesti.
        Lui ii pasa ca mor cateva sute de persoane pe zi.
        Oameni care lasa brusc case, familii si se duc definitiv. Oameni care ar fi putut trai, dar nu l-au ascultat pe el sau pe cei asemenea, ei il asculta pe Becali sau pe Sosoaca.
        Pe de alta parte noi nu avem o clasa politica reala care sa fi instituit ca in toate tarile civilizate niste reguli bazate pe certificatul verde. Noi il avem pe catzu si ciolacul. vai de mama noastra!
        • 0 (0 voturi)    
          Apuseni ,Siutghiol, Colectiv (Luni, 15 noiembrie 2021, 16:33)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

          Si pleiada de morti arsi in spitale dar si de covid de la inceputul pandemiei din cauza masurilor luate fara nici o acoperire stiintifica, doar in scop politic.
    • +4 (4 voturi)    
      stadionul Ghencea este unul emblematic (Luni, 15 noiembrie 2021, 9:09)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      ptr natiolanala Romaniei, acolo au fost multe victorii, de aceea a si fost ales acet stadion; o fi el nou, dar renumele locului ramane.
      Cat despre Arafat, nu el este de vina. A facut ce ii dicteaza meseria de doctor in pandemie, adica a interzis orice intalnire publica. Din punct de vedere medical a facut bine, englezii au lasat oamenii sa vina pe stadioane la inceputul pandemiei si i-a costat zeci de vieti pierdute ptr fiecare meci.
      Marii vinovati sunt Mirel Radoi si jucatorii: jocul alor nostri a fost sters, tern, slab, lipsit de vlaga...daca jucau cu spectatori crezi ca era vreo diferenta??
  • +23 (27 voturi)    
    Burleanu mai sta? (Duminică, 14 noiembrie 2021, 21:43)

    ElHobolan [utilizator]

    Toti trebuie sa plece.
    • +11 (11 voturi)    
      La Federatie trebuie ras tot! (Luni, 15 noiembrie 2021, 6:56)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui ElHobolan

      Radoi, Mutu, Dica, ba chiar Hagi la prima lui numire, si multi altii nu ar fi avut ce sa caute la nationala, atata timp cat nu au stagii de antrenor substantiale, cu rezultate confirmate, la echipe de club. Astia iau banii de pomana: se plimba prin toata Europa sa vada selectionabilii, iar de antrenat nu prea au timp si nu au pe cine, ca subiectii sunt la cluburi, vin azi si pleaca maine. Burleanu, cu toata sleahta, out!
    • +5 (7 voturi)    
      Trebuie să dispară urgent Burleanu (Luni, 15 noiembrie 2021, 8:28)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui ElHobolan

      și să-și asume vina și cei doi gropari ai fotbalului,
      numiții Ponta și Dîncu,cei care l-au cocoțat pe
      pafarist la FRF.
  • +11 (17 voturi)    
    cenzuratul (Duminică, 14 noiembrie 2021, 21:45)

    bancheru83 [utilizator]

    ce schimb de generatii vorbeste asta?
  • +26 (28 voturi)    
    Rădoi, lasă și FCSB-ul și (Duminică, 14 noiembrie 2021, 21:48)

    Heitarel Troleanu [utilizator]

    pune-te cu burta pe carte: Bac-ul și Școala de antrenori, ceva limbi străine, apoi niște alea-alea de psihologie, ca să nu-ți mai rozi unghiile într-una. să nu te mai ia gura pe dinainte și să te concentrezi mai mult pe fotbal decât pe freza aia de Ace Ventura.
    În rest e bine.
    Sper că și bemvălăul ăla nouț merge brici.
    • +9 (11 voturi)    
      asta nu mi-a placut niciodata la el (Duminică, 14 noiembrie 2021, 22:33)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui Heitarel Troleanu

      Un cocalar needucat, care se faleste cu masinile lui. Vad ca la toate nivelurile si toti jucatorii romani sunt niste manelisti, lipsiti de inteligenta.
      Sa te califici la mondial, cand aproape jumatate din Europa merge acolo, n-ar fi fost o performanta, ci o normala banalitate.
    • +6 (8 voturi)    
      se poate trãi şi din alte meserii (Duminică, 14 noiembrie 2021, 23:50)

      eu@eu [utilizator] i-a raspuns lui Heitarel Troleanu

      Se caută camionagii, lucratori în construcţii. Asta cu strâmbatul firelor de iarbă se face mai cu folos în compania unei turme de oi. Urmează greşeli de ortografie intenţionate: "Fotbalişti e buni pentru alea meserii, scuipă, înjură, sunt puternici, au loc în capuri pentru a învaţă cîteva trucuri noi. Pot alerga şi pe tarla şi prin parcare, pot dribla rahaţii din tufe şi cu ochii închişi."

      Ori se pot recalifica în meserii cu rezultate mai durabile şi folositoare societăţii, fanii le pot da multe idei. Când te uiţi la o clădire de 400 de ani te gândeşti că a fost realizată de nişte oameni tare pricepuţi care au lucrat foarte îngrijit. Realizările fotbaliştilor se uită după 4 zile, la tembelizor poţi înghiţi sute de goluri pe zi.
  • +25 (27 voturi)    
    Lol (Duminică, 14 noiembrie 2021, 22:02)

    HP [utilizator]

    In fotbal e nevoie in general ca doua conditii sa se suprapuna:

    1. Un antrenor inteligent si educat
    2. Jucatori talentati si ascultatori

    Noi avem doar niste cocalari plini de tatuaje.
  • +3 (5 voturi)    
    Inspirati cei de la FRF (Duminică, 14 noiembrie 2021, 22:13)

    DorinDor [utilizator]

    Sper sa fie insa putin si mai inspirati decat atunci cand l-au numit pe Radoi Ace Ventura sa ia ca antrenor pe gigelul care a calificat Macedonia de Nord. Nu de alta, dar acel antrenor, cum spunea si Hagi, dar daca talent, orice, ne-a demonstrat tuturor
  • +19 (21 voturi)    
    "talente" (Duminică, 14 noiembrie 2021, 22:26)

    rsbl [utilizator]

    Cum au reusit aia din N Macedonia sa faca mai multe puncte decat noi, desi sunt o tara de 10 ori mai mica?
    • +5 (7 voturi)    
      pentru ca suntem romani... (Luni, 15 noiembrie 2021, 2:00)

      themihai [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      nu "marimea conteaza". Inca suntem pe ultimul/ultimele locuri in Europa lucrurile bune si pe primele la cele mai putin bune...in concluzie noi avem mai putine puncte pentru ca "noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici pe veci stapani"...

      Cateodata ne mai luam cate una peste bot si ne dam seama pe unde ne situam...

      Daca te uiti la politica din ziua de astazi vezi exact radiografia Romaniei: Un PSD comunist si oportunist, un PNL slaninos care vrea sa faca si el o combinatie daca tot e la butoane, un AUR conspirationist care vede numai inamicii patriei peste tot si un USR decent dar nu prea indraznet...care nu prea conteaza.

      Vom avea rezultate cand ne asumam conditia si ne hotaram sa o schimbam....oricum e trist.
  • +11 (11 voturi)    
    Poate să vină orice selecționer de națională (Duminică, 14 noiembrie 2021, 23:07)

    ploiesteanu [utilizator]

    nu va reuși nimic, din simplu motiv că fotbalul românesc este la pământ de ani buni. Poate vrăjitorul Rumburak să reușească ceva. De prea mulți ani comentatorii ne-au tot pisat la cap, trebuie să jucăm simplu, nu trebuie să te complici etc. Și uite așa au fost promovați jucători care nu știu să dribleze, nu știu să protejeze mingea, nu au imaginație ca să destabilizeze o apărare. Fug de minge jucătorii noștri, de frică să nu greșească pasează repede, să greșească altul pasa, nu el, dar fără ca acel jucător să reușească ceva pe teren. Ne trebuie un Dobrin, un Hagi, un Dumitrache, un Liță Dumitru, un Balaci, un Răducioiu, un Ilie Dumitrescu, un Adrian Ilie. oameni care să dribleze și să destabilizeze apărarea adversă. Dar probabil că comentatorii sportivi vor spune că astfel de jucători "exagerează cu driblingurile, se complică, nu joacă simplu".
    • +3 (5 voturi)    
      nu ! (Luni, 15 noiembrie 2021, 8:49)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      N-ai dreptate ! Sunt in campionat jucatori mai buni, mai puternici si mai harnici decat cei selectionati de Radoi ! Si chiar si astia, puteau fi indrumati - tactic- si motivati mai bine ! Ce-au jucat ai nostri cu Islanda si cu Liechtenstein? Sa nu mai zic de Armenia ...Nimic !
      "Ideea" de a numi selectioner un antrenor fara experienta, fara rezultate, nescolit, nu poate fi intamplatoare ! Cine-i vinovat trebuie sa plateasca !
      • +1 (1 vot)    
        Bine ar fi să aveți dreptate (Luni, 15 noiembrie 2021, 16:08)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        din păcate nu cred că există jucători valoroși. Se văd și rezultatele echipelor de club, Fotbalul românesc e departe, departe de fotbalul european. Nici jucători nu avem pe afară la vreo echipă de top, au pătruns la turci, la arabi, la chinezi, diviziile inferioare din Italia, Spania, Anglia. Prin 1965 jucam la categoria "copii" la Petrolul. Aveam un antrenor Vieru. Nu aveai voie să driblezi, atingeai mingea doar de 2 ori, dacă o atingeai a treia oară i se dădea adversarului. Stop și pasă, atât. Am stat 6 ani la imbecilul ăla de antrenor. Din toți 20 sau 30 câți eram atunci, un singur jucător a jucat la Petrolul când echipa era în divizia B și asta pentru că pe vremea aia se cerea un junior obligatoriu în echipă. În rest ne-am pierdut toți. cam asta se vrea și acum în fotbalul românesc, un Tiki-taka fără veleități și fără asumarea răspunderii driblingului. Cum zic comentatorii "lu´ Pește", nu trebuie să te complici, trebuie să joci simplu.
        • +2 (2 voturi)    
          Foarte corect. (Luni, 15 noiembrie 2021, 22:03)

          Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

          Mulți antrenori la copii și juniori sunt ajunși în funcții pe pile, relații, sau faptul că au dat cândva cu șutu-n minge. Nici vorbă de har pedagogic, tact psihologic sau știința antrenoratului. Asta îi face și foarte rigizi și inapți să învețe la rândul lor...

          În Brazilia copiii sunt lăsați să se joace cu mingea pe nisip sau pe iarbă pănă le sar capacele. În Cuba sunt invitați să se joace lovind cu pumnii goi perne cu rumeguș fixate pe pereții sălii de box, pănă nu-și mai simt mâinile. În amândouă cazurile, vorbim de țările cu cei mai multi campioni în respectivele sporturi.

          La noi, din complexul impostorului în fotbal și al trișorului în sport, se merge la copii și juniori doar pe rezultatul în meciul următor, care trebuie sa fie obligatoriu pozitiv, indiferent de mijloacele folosite. Nu există bucuria jocului și iubirea de minge, încurajarea individualităților, planificarea a la longue, selecția pe criterii complexe (fizice, tehnice, psihice, etice), învățare euristică (prin descoperire) sau ludică (prin joacă pură)...

          Dacă adăugăm și o corupție endemică, la toate nivelurile fotbalului de performanță, de la jurnaliști și arbitri de casă, agenți de jucători și oficiali federali, până la antrenorii de copii și magazioneri, obținem spectrul corect al fotbalului românesc.

          Unul care are ca unic și perpetuu obiectiv calificarea la mustață la CM sau CE, deși ce se joacă la noi se poate numi orice dar nu fotbal.
  • +2 (10 voturi)    
    Pleaca cu capul sus! (Luni, 15 noiembrie 2021, 0:59)

    gemart [utilizator]

    Dupa o victorie categorica cu Lichtenstein. Daca n-ar fi tradat Islanda care s-a lasat batuta de Macedonia de Nord dar s-a impotrivit cu noi, acum eram calificati! In fine, nu-i nicio nenorocire, in Qatar e infernal de cald.
    • +5 (5 voturi)    
      buna gluma, (Luni, 15 noiembrie 2021, 9:12)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui gemart

      Islanda s-a luptat la Scopie, dar a avut ghinion cu jucatorul acela blond de 18 ani, care a luat al doilea galben si a fost eliminat de pe teren. Ramasi in 10, islandezii nu au mai putut face fata, si au primit si golul de 3-1.
      Oricum, golurile macedonenilor au fost frumoase, din actiune, nu din intamplare.
  • +6 (10 voturi)    
    Drum bun, cale bătută (Luni, 15 noiembrie 2021, 2:24)

    andrei d [utilizator]

    Mi-am pierdut orice urma de respect pt Radoi când a declarat ca pleacă înainte de 2 meciuri cruciale. Mai rar asemenea prostie și egoism. In loc sa-ti motivezi jucătorii și să-i faci sa se concentreze la meciuri, tu te răfuiești in public cu presa, federația și mai știu eu cine. Este și vina lui Burleanu ca a ales un individ cu asemenea caracter și făcut un asemenea contract.
    • +4 (4 voturi)    
      Stia el ceva de vroia sa plece (Luni, 15 noiembrie 2021, 7:17)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui andrei d

      Am fi evitat poate rusinea de a nu reusi sa castigi cu Islanda pe teren propriu, tocmai atunci cand de victorie aveai nevoie. Orice antrenor vine cu un suflu nou, care poate tine macar la 1-2 meciuri.
  • +9 (9 voturi)    
    Oricum nu ne calificam la baraj (Luni, 15 noiembrie 2021, 3:33)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Doar s-ar fi prelungit agonia in rest nimic.
    Islanda de care n-am reusit sa trecem la Bucuresti are o populatie cat Drumul Taberei si cu asta s-a cam incheiat discutia.
    • +5 (5 voturi)    
      cu populatia asta cat drumul Taberei, (Luni, 15 noiembrie 2021, 9:14)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

      a eliminat Anglia de la un mondial. Deci au avut forta odata!
  • +7 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 noiembrie 2021, 9:23)

    [anonim]