Timp de 11 minute, naționala României s-a aflat pe locul de baraj: Islanda a egalat la Skopje în minutul 54, dar nu a reușit să obțină remiza (Macedonia de Nord s-a impus cu 3-1) și victoria României la Vaduz (2-0 vs Liechtenstein) a rămas doar una de palmares. Trupa lui Mirel Rădoi a terminat pe locul trei în Grupa J și a ratat calificarea la Campionatul Mondial din Qatar (tricolorii nu au mai fost la turneul final de 23 de ani).

Mirel RadoiFoto: Paul ELLIS / AFP / Profimedia

Enes Sali, jucătorul lui Gheorghe Hagi la Farul Constanța, a devenit cel mai tânăr debutant din istoria naționalei: 15 ani, 8 luni și 22 de zile.

Rezultatele înregistrate duminică:

Armenia vs Germania 1-4

Au marcat: Mkhitaryan '59 (penalty) / Havertz '15, Gundogan '45+4 (penalty), '50, Hofmann '64

Liechtenstein vs România 0-2

Au marcat: Man '8, Bancu '87

În minutul 35, Stanciu a ratat un penalty.

Macedonia de Nord vs Islanda 3-1

Au marcat: Alioski '7, Elmas '65, '87 / Thorsteinsson '54

În minutul 79, Johannesson (Islanda) a fost eliminat.

Au evoluat următoarele echipe:

Liechtenstein: 1. B. Buchel – 20. S. Wolfinger (15. Yildiz ’82), 5. Grunenfelder, 17. Frommelt, 3. Goppel, 19. Spirig – 14. Meier (4. Kaufmann ’71), 8. Sele (13. M. Buchel ’82), 18. Hasler-cpt. – 10. N. Frick (9. Kardesoglu ’63), 7. Y. Frick (16. F. Wolfinger ’71). Selecţioner: Martin Stocklasa

România: 1. Niţă – 4. Manea, 17. Rus, 15. Burcă, 11. Bancu – 23. Stanciu-cpt (10. Maxim ’63), 6. Nedelcu, 21. Moruţan (8. Cicâldău ’73) – 20. Man (14. Hagi ’74), 9. Puşcaş (7. Alibec ’63), 22. Ivan (16. Sali ’82). Selecţioner: Mirel Rădoi

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Slovenia, avându-l la centru pe Matej Jug, ajutat de Matej Zunic şi Manuel Vidali, al patrulea oficial delegat fiind David Smajc. În camera VAR s-au aflat Nejc Kajtazovic alături de Silvo Borosak, în calitate de asistent VAR.

Desfășurarea meciului Liechtenstein - România 0-2

Final de meci: România câștigă, dar termină pe locul trei și va privi la televizor CM din 2022.

INFO Încă un gol pentru Macedonia de Nord: Elmas face 3-1.

'87 Goool România! Maxim pasează la marginea careului și Bancu trimite în vinclu.

'81 Enes Sali devine cel mai tânăr debutant din istoria naționalei României. A intrat în locul lui Ivan.

INFO Islandezul Johannesson primește al doilea cartonaș galben și este eliminat.

'78 Manea trage în plasa laterală.

'76 Ianis Hagi driblează în careu, trage la scurt, dar mingea lovește bara.

'74 Hagi și Cicâldău au intrat, Moruțan și Man au ieșit.

INFO Vești proaste de la Skopje: Elmas înscrie în minutul 65 și Macedonia de Nord conduce cu 2-1 în fața Islandei.

'63 Maxim și Alibec au intrat, Stanciu și Pușcaș au ieșit.

'61 Ivan trimite pe centrul porții cu capul, Buchel prinde mingea.

INFO Islanda egalează la Skopje! Thorsteinsson înscrie în minutul 55. La acest rezultat, România se află pe locul 2 în Grupa J și merge la baraj.

'46 Stanciu centreaz[ bine, Man deviază și Pușcaș ratează un voleu din careul mic.

Pauză la Vaduz: Liechtenstein - România 0-1. La Skopje, Macedonia de Nord are 1-0 în fața Islandei (la aceste rezultate, România se află pe locul 3 și ratează calificarea la baraj).

'34 Stanciu trage pe lângă poartă din penalty.

'32 Grunenfelder atinge mingea cu mâna în careu - penalty pentru România.

'30 Stanciu trage de la marginea careului, mingea este deviată de mai multe ori, dar Buchel se întinde și respinge în ultimul moment.

'29 Ivan centrează la colțul lung, Man trimite spre poartă, dar Buchel respinge incredibil de sub bară.

'14 Bancu trage la colțul scurt, dar Buchel este atent și prinde.

INFO Din păcate, Macedonia de Nord deschide scorul împotriva Islandei: Alioski a înscris în minutul 7.

'8 Goool România! Stanciu centrează din corner, Rus deviază pe spate și Man înscrie din apropierea porții.

'6 Nedelcu trage pe centrul porții de la distanță, Buchel prinde fără probleme.

'4 Tricolorii recuperează mingea în apropierea careului, Pușcaș pasează bine pentru Stanciu, dar acesta ratează dintr-o poziție foarte bună.

'2 Man centrează bine, Ivan ajunge înaintea portarului la minge, dar trimite peste poartă cu o lovitură de cap.