CM 2022, preliminarii

Mirel Rădoi, dezamăgit după remiza cu Islanda: "Un eșec național, probabil ne va chinui toată viata"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Vineri, 12 noiembrie 2021, 0:18 Sport | Fotbal


Mirel Radoi
Foto: frf.ro
Mirel Rădoi a afirmat că remiza cu Islanda din preliminariile Campionatului Mondial 2022, scor 0-0, reprezintă un "eșec național". Selecționerul României a vorbit despre problemele pe care românii le întâmpină în momentele decisive și s-a declarat nemulțumit de evoluția "tricolorilor" în meciul din Ghencea.

Mirel Rădoi: Este o problemă de mentalitate la nivel național


"Când e ceva la îndemâna noastră nu putem să-l luăm, noi trebuie să ne chinuim. Sunt foarte dezamăgit, și eu și jucătorii. Din păcate, ca de obicei, nu putem să luăm ce avem la îndemână. Trebuie să ne chinuim mereu. Sunt foarte dezamăgit. Și eu, și jucătorii. Am revăzut imaginea asta după partida din Armenia (n.r. scor 2-3). Îmi pare rău pentru echipa națională, pentru suporteri, pentru toți cei care aveau așteptări și i-am dezamăgit.

Am avut 20 de șuturi, dar nu mi-a plăcut cum am evoluat. Am avut o posesie lentă, previzibilă, de multe ori n-am reușit să verticalizăm imediat. Trebuia să avem o posesie rapidă, în schimb am încercat să centrăm mai mult. Alibec a fost izolat de multe ori.

România a arătat că nu știe să gestioneze un astfel de meci, am trecut și eu prin asta. Îi înțeleg, dar n-am cum să-i iert. Sunt lucruri care te pot chinui toată viața. Atmosfera a fost foarte bună, ne-am antrenat foarte bine, dar n-am reușit să câștigăm.

Este o problemă de mentalitate la nivel național, de multe ori clacăm în momentele decisive. Suntem obișnuiți să scoatem în față doar lucrurile negative, nu putem să-i educăm pe acești copii în câteva săptămâni. Nu este o scuză, dar asta este realitatea. Poate trebuia să pun o presiune în plus pe ei.

Din păcate nu mai suntem la mâna noastră și mi-e foarte greu să cred că Macedonia de Nord va pierde contra Islandei. La pauză le-am spus care este diferența de vârstă dintre noi și ei, dar presiunea a fost prea mare. Este un eșec personal, un eșec național și probabil că ne va chinui toată viața!" - Mirel Rădoi, după remiza cu Islanda.

Rezultatele înregistrate joi:

Germania - Liechtenstein 9-0

Au rămas de disputat în Grupa J

14 noiembrie 2021

19:00 Armenia - Germania
19:00 Liechtenstein - România
19:00 Macedonia de Nord - Islanda.

Pentru a termina pe locul 2 în grupa J, România trebuie să învingă Liechtenstein, iar Islanda să obțină cel puțin o remiză în Macedonia de Nord.

Clasamentul Grupei J


1. Germania (32-3 golaveraj) 24 puncte
2. Macedonia de Nord (20-10) 15
3. România (11-8) 14
4. Armenia (8-16) 12
5. Islanda (11-15) 9
6. Liechtenstein (2-32) 1.

Care sunt criteriile de calificare la CM 2022

Europa trimite 13 naționale la turneul final. Primele 10 echipe calificate vor fi câștigătoarele celor 10 grupe din preliminarii. Mai rămân, așadar 3 locuri disponibile, pentru care vor concura 12 echipe:

10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare.

Două echipe – cele mai bune câștigătoare de grupă în Liga Națiunilor 2020/21 care nu s-au clasat pe primele două locuri în preliminariile CM 2022.

Cum arată play-off-ul pentru Mondial
  • Din cele 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare vor fi aleși 6 capi de serie, pe baza punctelor obținute în grupe, excluzând rezultatele cu ultima clasată.
  • Vor fi astfel 6 capi de serie + alte 6 echipe, dintre care două provenind din ierarhia Ligii Națiunilor.
  • Se dispută baraj într-o singură manșă, pe terenul capilor de serie, între aceste 6 echipe și celelalte 6 rămase.
  • Vor rezulta 6 echipe calificate mai departe. Prin tragere la sorți, se vor stabili 3 echipe gazdă și 3 echipe oaspete pentru ultimul baraj, tot într-o singură manșă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3849 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Lol (Vineri, 12 noiembrie 2021, 0:45)

    mitg [utilizator]

    Cam 99% din performantele echipei nationale post 2000 sunt esecuri nationale penale
  • +4 (6 voturi)    
    ei, toata viata... (Vineri, 12 noiembrie 2021, 1:11)

    Filbert [utilizator]

    Doar pina la urmatoarea calificare, ratata fireste si aceea. Cel mult...
  • +4 (6 voturi)    
    Dar tu mai pleci? (Vineri, 12 noiembrie 2021, 1:58)

    yol [utilizator]

    sau nu?
    Daca facem egal cu liechtenstein te lasi de sportul asta si-ti cumperi tu o oglinda ca sa-ti potrivesti costumul mereu. Ca se pare ca esti manelist sadea, dar pentru ca si presa sportiva e la fel, te a crezut lumea antrenor.
    Daca as fi pres de federatie, zburai pe geam dupa rezultatul asta!
  • +3 (3 voturi)    
    Mirele lasa-te! (Vineri, 12 noiembrie 2021, 3:49)

    Costif1 [utilizator]

    Poate ai fost un jucator bun in Romania dar meseria de antrenor/selectioner nu ti se potriveste. Cateva fezultate norocoase pentru care doar Nita si doi trei fundasi au contribuit nu sunt rezultatul muncii depuse de tine.
    Anul asta a pus capac activitatii tale. Trebuie sa recunosti ca esecul xe la Olimliada si acum mai mult decat sigura ratare a calificarii la baraj sunt contraperformante greu de suportat.
    Rugamingea este ca in discursul de plecare sa le multumesti si sponsoror tai de la FRF Razvan Burleanu si Mihai Stoichiță care te-au promovat intr-un post pentru care nu aveai nici calificarea și nici experienta necesara.
    Pare a fi un deja vu din ce în ce mai frecvent chestia asta cu eșecuri și ghinioane.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu prea gasesti domenii.... (Vineri, 12 noiembrie 2021, 5:06)

    gigiN [utilizator]

    ...in care Romania sa nu fie "Tara esecului"!!!
    • 0 (0 voturi)    
      GHINION (Vineri, 12 noiembrie 2021, 8:47)

      ionoi [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      cand eram campioni mai peste tot..era bine?
      era rau?
      ghinion cu rusii care strica toti nvecinii ..asta sunt in stare..societatea noastra e distrusa de manevrele rusilor..vezi si articolele cu soselele strateice...cu manipularea covid ..cu denigrarea tarii la maxim...mai tineti minte cazul cimei din Italia..facuta de italieni bagat unn rrom care furase ceva...a tinut presa ani...aranjamente de propaganda...asa e si cu sportul...si cu industriile cu tot..de aia avem si presedinti aserviti ..la reich...samd...Romania...incurca trebuie distrusa prostita..etc.....
  • +6 (6 voturi)    
    amăgiri si dezamăgiri.... (Vineri, 12 noiembrie 2021, 7:03)

    minus [utilizator]

    asta-i istoria României. Iar despre meci: au fost doua echipe de ratangii, doar ca una ratase anterior iar cealalata a ratat aseara. Dar nu-i bai, ca dinamovist, cunosc foarte bine ce inseamna "money for nothing".
  • +1 (1 vot)    
    a fost meci aseara si nu am stiut ? (Vineri, 12 noiembrie 2021, 9:08)

    Dodel540 [utilizator]

    Deci un meci jucat intr-un anonimat total in care nu am reusit sa batem o echipa resemnata. Oare a contribuit la asta si faptul ca a fost interzisa participarea spectatorilor la eveniment ?
    Chiar si cu certificat verde ?
    De ce se baga atatia bani in stadioane, ca fie goale?
    Ce fel de tara e asta? Multumim Citzu si Arafat.
  • +1 (1 vot)    
    esecul national (Vineri, 12 noiembrie 2021, 9:56)

    levierul [utilizator]

    se numeste analfabetismul care ne bantuie
  • +1 (1 vot)    
    alde radoi (Vineri, 12 noiembrie 2021, 15:27)

    golgotier [utilizator]

    poate sa spuna cineva care este mai informat ce echipe a antrenat si ce performante a avut alde radoi; eu nu imi amintesc decat faptul ca nasul lui , alde Gigi Becali, i-a dat un sut zdravan in fund "multumit " da "performantele lui ; ; un sfat pentru alde radoi :" mai nepoate daca nu-i putere ce mai socarai beleaua " ca "de unde nu e nici dumnezeu nu cere " asa ca vorba lui nea Vasile Tomazian "salutare taica si un praz verde "sau mai direct "du-te ald eradoi unde a dus mutu iapa si surdu capra , acolo poti sa antrenezi , e de nivelul tau !!