​Titular la AC Milan pentru a șasea oară în acest sezon, Ciprian Tătărușanu a primit cuvinte de laudă din partea jurnaliștilor italieni după ce trupa lui Stefano Pioli a obținut primul punct în grupa B din Champions League (1-1 vs Porto).

Ciprian TatarusanuFoto: Jonathan Moscrop / PA Images / Profimedia

Tătărușanu a primit gol în minutul 5, când nu a reușit să îl blocheze pe Luis Diaz (columbianul a rămas singur cu portarul român după o pasă foarte bună a lui Grujic). Rossonerii au egalat în minutul 61, prin autogolul lui Mbemba.

Tătărușanu a avut mai multe intervenții foarte bune de-a lungul partidei, cea mai importantă în minutul 17: a deviat în corner o minge plasată foarte bine cu capul de Grujic.

"După doar cinci minute, a trebuit să scoată mingea din plasă. A intervenit la ocaziile lui Mbemba și Grujic și chiar a pasat bine. E greu să-i ceri mai mult" - tuttomercatoweb.com, publicație care i-a acordat nota 7 lui Tătărușanu (cea mai mare din echipa Milanului).