Naționala României a obținut o victorie foarte importantă, luni, la revenirea pe stadionul Steaua din Ghencea. Trupa lui Mirel Rădoi s-a impus cu 1-0 împotriva Armeniei și a urcat pe locul doi în Grupa J de calificare la Campionatul Mondial de fotbal din 2022.

Stadionul SteauaFoto: Victor Cozmei / HotNews.ro

Unicul gol al partidei din Ghencea a fost înscris de Alexandru Mitriță: cel mai scund jucător de pe teren (1.65 m) a înscris cu o lovitură de cap, în minutul 26.

Acesta a fost primul meci al echipei naţionale pe noul stadion Steaua.

Rezultatele înregistrate luni în Grupa J:

Macedonia de Nord vs Germania 0-4

Au marcat: Havertz '50, Werner '70, '73, Musiala '83

Islanda vs Liechtenstein 4-0

Au marcat: Thordarson '19, Gudmundsson '35, '79 (ambele din penalty), Gudjohnsen '89

În minutul 63, Marxer (Liechtenstein) a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben.

Care sunt criteriile de calificare la CM 2022

Europa trimite 13 naționale la turneul final. Primele 10 echipe calificate vor fi câștigătoarele celor 10 grupe din preliminarii. Mai rămân, așadar 3 locuri disponibile, pentru care vor concura 12 echipe:

10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare.

Două echipe – cele mai bune câștigătoare de grupă în Liga Națiunilor 2020/21 care nu s-au clasat pe primele două locuri în preliminariile CM 2022.

Cum arată play-off-ul pentru Mondial

• Din cele 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare vor fi aleși 6 capi de serie, pe baza punctelor obținute în grupe, excluzând rezultatele cu ultima clasată.
  • Vor fi astfel 6 capi de serie + alte 6 echipe, dintre care două provenind din ierarhia Ligii Națiunilor.
  • Se dispută baraj într-o singură manșă, pe terenul capilor de serie, între aceste 6 echipe și celelalte 6 rămase.
  • Vor rezulta 6 echipe calificate mai departe. Prin tragere la sorți, se vor stabili 3 echipe gazdă și 3 echipe oaspete pentru ultimul baraj, tot într-o singură manșă.

Au evoluat următoarele echipe:

România: Niţă – Raţiu (Manea '66), Chiricheş, Nedelcearu, Bancu – R. Marin, Stanciu (Nedelcu '81), Cicâldău – Mitriţă (Moruţan '62), Keşeru (A. Ivan '62), I. Hagi (Mihăilă '81). Selecţioner Mirel Rădoi;

Armenia: Yurchenko – Terteryan, Voskanyan, Haroyan, Hovhannisyan – Udo (Karapetyan '82), Grigoryan (Geloyan '46), Spertsyan (Vardanyan '77) – Barseghyan (Zelarayan '46), Mkhitaryan, Bayramyan (Karapetyan '46). Selecţioner Joaquin Caparros.

Cartonaşe galbene: Cicâldău '84, Mihăilă '86 / Barseghyan '38, Spertsyan '65, Haroyan '71, Voskanyan, Adamyan '88.

Arbitri: Daniele Orsato - Alessandro Giallatini şi Giorgio Peretti - Luca Pairetto (toţi din Italia); Arbitrii VAR: Maurizio Mariani şi Giacomo Paganessi (ambii din Italia).

Desfășurarea partidei dintre România și Armenia, scor 1-0

Final de meci: România obține o victorie foarte importantă în lupta pentru locul 2: 1-0 vs Armenia.

'91 Niță plonjează superb și respinge cu pumnul, dar era oricum ofsaid.

Repriza secundă este prelungită cu patru minute.

INFO Încă un gol pentru Germania (4-0 vs Macedonia de Nord): a înscris Musiala, în minutul 83.

'88 Mkhitaryan primește cartonaș galben și va lipsi împotriva Macedoniei de Nord.

'85 Mihăilă oprește un contraatac, primește cartonaș galben și va fi suspendat pentru meciul cu Islanda.

'85 Mkhitaryan trimite o minge periculoasă în careu, cu pământul, dar Niță este din nou foarte atent și prinde.

'84 Cicâldău primește cartonaș galben după ce întârzie degajarea lui Yurchenko.

'81 Mirel Rădoi mai face două schimbări: Mihăilă și Nedelcu îi înlocuiesc pe Hagi și Stanciu.

'80 Bancu ratează complet o degajare, dar Niță este atent și prinde mingea.

INFO Germania conduce cu 3-0 în fața Macedoniei de Nord: Werner face dubla ('74).

'75 Voskanyan primește al patrulea cartonaș galben al oaspeților.

'75 Răzvan Marin centrează bine din lovitură liberă, Ianis Hagi ratează lovitura de cap și rămâne întins pe gazon.

INFO Germania înscrie din nou împotriva Macedoniei de Nord: Werner face 2-0, în minutul 70.

'71 Haroyan primește cartonaș galben.

'69 Ianis Hagi trimite sub transversală din lovitură liberă, dar Yurchenko intervine foarte bine și respinge.

'66 Manea intră în locul lui Rațiu.

'66 Al doilea cartonaș galben al partidei: Spertsyan este avertizat.

'65 Încă o ocazie importantă pentru Armenia: Zelarayan centrează foarte bine, dar Mkhitaryan ratează incredibil.

INFO La partida din Ghencea sunt prezenți, potrivit informațiilor oficiale de la stadion, 13.576 de spectatori.

'61 Moruțan debutează la echipa națională (a intrat în locul lui Mitriță). Keșeru este înlocuit cu Ivan.

'60 Ianis Hagi ia pe cont propriu o acțiune, trece de câțiva adversari, dar șutează slab de la marginea careului.

'58 Mkhitaryan plonjează în careul nostru, dar trimite mult pe lângă poartă.

'55 Zelarayan centrează bine din corner, Haroyan trimite pe centrul porții cu o lovitură de cap, dar Niță prinde fără probleme.

INFO Germania deschide scorul împotriva Macedoniei de Nord: Havertz a înscris în minutul 51. În acest moment, România se află pe locul 2 în Grupa J.

'51 Armenia începe mult mai bine repriza secundă: Niță a prins deja câteva centrări.

Caparros a făcut trei schimbări: Adamyan, Geloyan și Zelarayan au intrat, Bayramyan, Grigoryan și Barseghyan au ieșit.

A început repriza secundă.

Grupa J, rezultatele înregistrate la pauză: Macedonia de Nord vs Germania 0-0 / Islanda vs Liechtenstein 2-0.

Pauză în Ghencea: România vs Armenia 1-0.

'39 Răzvan Marin șutează de la mare distanță, Yurchenko plonjează spectaculos și respinge.

'38 Barseghyan primește primul cartonaș galben al partidei.

'34 Cicâldău șutează superb de la marginea careului, dar Yurchenko se întinde și respinge în corner.

'33 Mitriță primește o pasă excelentă pe culoar de la Keșeru, scapă singur cu portarul, dar Haroyan se repliază la timp și respinge în corner.

'26 Goool România! Răzvan Marin centrează excelent din corner și Mitriță, cel mai scund jucător de pe teren (1.65 m), înscrie cu o lovitură de cap.

'25 Keșeru controlează bine balonul în careu, trage la colțul lung, dar Haroyan respinge în corner.

'4 Stanciu trece printre doi fundași, dar ratează complet șutul și trimite în tribune.

'3 Prima ocazie pentru tricolori: Bancu centrează din flancul stâng, dar lovitura de cap a lui Keșeru nu prinde cadrul porții.

Meciul a început. România a avut lovitura de start.

Jocul este precedat de un moment de reculegere în memoria lui Cornel Drăgușin, fost selecționer al României.

Sunt intonate cele două imnuri.

Jucătorii celor două echipe au intrat pe teren.

După 12 ani și o lună, echipa națională revine pe stadionul Steaua. Ultimul meci disputat în Ghencea a avut loc în preliminariile Campionatului Mondial 2010: 1-1 vs Austria. Noua arenă a fost inaugurată pe 7 iulie 2021: CSA Steaua vs OFK Belgrad, scor 6-0.