A doua semifinală a Ligii Națiunilor a oferit un adevărat spectacol: condusă cu 2-0 la pauză, naționala Franței nu a renunțat la luptă și a revenit în fața Belgiei. Formația pregătită de Didier Deschamps s-a impus cu 3-2, la Torino, și se va duela cu Spania pentru trofeu.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Belgia a înscris prin Yannick Carrasco ('37) și Romelu Lukaku ('41), dar Karim Benzema ('62), Kylian Mbappe ('69, penalty) și Theo Hernandez ('90) au adus victoria Franței.

Lukaku a marcat în minutul 87, dar golul a fost anulat cu ajutorul VAR pentru ofsaid. Şi penaltiul transformat de Mbappe a fost dictat după ce arbitrul german Daniel Siebert a revăzut reluarea fazei, scrie News.ro.

În prima semifinală, disputată, miercuri, la Milano, Spania a învins Italia, cu scorul de 2-1.

Finala mare a competiţiei, Spania - Franţa, este programată, duminică, de la ora 21:45, la Milano.

Tot duminică, de la ora 16:00, la Torino, se vor întâni Italia şi Belgia, în finala mică a competiţiei.