Dinamo a reușit să oprească seria neagră de șapte înfrângeri consecutive din Liga 1, dar bucuria nu este una completă. Câinii au ratat victoria cu UTA Arad la una dintre ultimele faze: oaspeții au egalat în minutul 96, iar partida din Ștefan cel Mare s-a încheiat 2-2.

Mircea RednicFoto: VIRGINIE LEFOUR / AFP / Profimedia

A fost meciul de debut pentru Mircea Rednic, antrenor aflat la a cincea aventură pe banca grupării din Ștefan cel Mare (după cele din 2006-2007, 2008-2009, 2015-2016 şi 2018-2019).

Gabi Torje a deschis scorul în minutul 7, iar Deian Sorescu a majorat avantajul din penalti (53').

David Miculescu a fost eroul oaspeților, "dubla" acestuia lăsând-o pe Dinamo fără o victorie foarte importantă. UTA a obținut remiza dramatic, în minutul 96.

Vezi aici un rezumat al partidei dintre Dinamo București și UTA Arad.

Echipe:

Dinamo: Iliev – A. Radu, R. Popa, R. Grigore, St. Filip – Itu (Moldoveanu ’67), Răuţă, Bani (Creţu ’46, Dudea ’84) – Torje (Amzar ’83), Ivanovski (Ţîră ’78), Sorescu. Antrenor: Mircea Rednic.

UTA Arad: Fl. Iacob – Erico, Baravykas (Bustea ’80), Benga, Şliakov – Isac (Miculescu ’46), Batha – Antal (Vorobjovas ’46), Ubbink, Roger – Hora (Dangubic ’46). Antrenor: Laszlo Balint.

• Din minutul 45+2, arădenii au jucat în inferioritate numerică, după ce Bartha a fost eliminat.
  • Înainte de startul partidei, s-a ținut un moment de reculegere în memoria lui Cătălin Hîldan, cel care a murit pe teren în urmă cu 21 de ani.
  • În urma acestui rezultat, UTA acumulează 17 puncte și se află pe locul 7, în timp ce Dinamo se află în subsolul clasamentului: pe 15, cu doar șapte puncte.
  • Ultimul succes al grupării bucureștene datează din data de 2 august 2021, atunci când alb-roșii au trecut cu 3-1 de Academica Clinceni.