Cum explică Carlo Ancelotti eșecul istoric al lui Real Madrid în fața lui Șheriff Tiraspol

de L.V.A.     HotNews.ro
Miercuri, 29 septembrie 2021, 8:47 Sport | Fotbal


Carlo Ancelotti
Foto: Jose Breton/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia
După ce în prima rundă din grupele Champions League a învins Șahtior Donețk, Sheriff Tiraspol a produs surpriza sezonului în competiția europeană, învingând Real Madrid chiar pe Santiago Bernabeu. Carlo Ancelotti, tehnicianul galacticilor, și-a găsit cu greu cuvintele la conferința de presă.

Uzbecul Jakhishibaev ('25) și luxemburghezul Thill ('90) au adus victoria moldovenilor.

"Este dificil de explicat această înfrângere, având în vedere jocul pe care l-am prestat. Şheriff s-a apărat bine, dar noi am combinat bine, am reuşit să le spargem defensiva, am avut o mulţime de centrări... dar ceea ce nu am făcut bine au fost micile detalii.

Am fi putut fi mai concentraţi. Alegerile mele tactice după ce am egalat? Nu cred că am pierdut pentru că l-am pus pe Camavinga ca lateral. Am pierdut pentru că nu am avut noroc şi din cauza micilor detalii", a spus Carlo Ancelotti, potrivit News.ro.

Șheriff Tiraspol este lider după două etape în grupa D a Ligii Campionilor, cu maximum de puncte. Real este la trei lungimi, în timp ce Inter și Șahtior au fiecare câte un punct acumulat.​







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4300 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Daca mai joaca 10(zece) meciuri (Miercuri, 29 septembrie 2021, 9:14)

    persuasiv [utilizator]

    serifii nu mai castiga nici unul
    • 0 (4 voturi)    
      Conteaza (Miercuri, 29 septembrie 2021, 10:25)

      romanul_cu_spirit_civic [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Dedicata si vointa. Doua calitati de care duc lipsa toate cluburile din Liga 1. Bravo Moldovenilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Care moldoveni? :)) (Miercuri, 29 septembrie 2021, 13:03)

        RazC [utilizator] i-a raspuns lui romanul_cu_spirit_civic

        E un club doar cu straini si patronat de rusnaci, deci unde picior de moldovean?

        Altfel da, o performanta sa bati Real, chiar daca au avut noroc cu carul.
      • +1 (1 vot)    
        Norocul,daca il ai (Miercuri, 29 septembrie 2021, 13:42)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui romanul_cu_spirit_civic

        face ceea ce nici dedicarea si vointa la un loc,nu pot face.
    • +1 (3 voturi)    
      Au câștigat meciul jucat aseară, asta contează (Miercuri, 29 septembrie 2021, 12:04)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Nu e tenis, nu se joacă până câștigă cineva 3 din 5 :)
      • +1 (1 vot)    
        conteaza,insa doar daca repeta figura (Miercuri, 29 septembrie 2021, 13:49)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        in meciul retur.Ma indoiesc ca serifii vor spulbera tot ce prind,in liga,de acum incolo.Altfel,nu e decat o surpriza ca multe altele...Ancelotti are dreptate.se intampla si la casele mari...
        • 0 (0 voturi)    
          Sheriff are deja 6 puncte din 2 meciuri (Miercuri, 29 septembrie 2021, 15:21)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          Asta înseamnă că pentru Șahtior Donețk meciurle din grupă nu mai au nicio miză.

          Sheriff poate să piardă liniștită returul cu Real Madrid. Când are 6 puncte din 2 meciuri, deja nu mai trebuie să ”spulbere” pe nimeni. Cu încă 2 egaluri din 4 meciuri merge garantat mai departe.
          • 0 (0 voturi)    
            N-ai (Miercuri, 29 septembrie 2021, 18:38)

            persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            sa vezi.
            • 0 (0 voturi)    
              Spune tu clasamentul final al grupei :) (Miercuri, 29 septembrie 2021, 19:14)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

              Ca să vedem cum arată scenariul în care o echipă cu 6 puncte din 2 meciuri termină pe locul 4 :)

              Șahtior a făcut 0-0 cu Inter, au amândouă câte un singur punct. Dacă ar fi câștigat una dintre ele meciul, ar fi avut 3 puncte și calificarea se juca altfel.