AC Milan - Arsenal Londra 0-2 (in tur 0-0)

(Fabregas 84, Adebayor 90+2)

Arsenal Londra a reusit marea surpriza din optimile de finala ale Ligii Campionilor, scotand din cursa pentru trofeu pe AC Milan, ultima castigatoare a competitiei. Echipa de pusti teribili creata de Arsene Wenger la Londra a invins chiar pe San Siro din Milano, in fata a 83 de mii de italieni, cu 2-0 si devine prima echipa engleza care bate pe Milan la ea acasa.

Arsenal a dominat categoric prima repriza, dar tunarilor le-a lipsit pasa decisiva, Adebayor fiind stingher in mijlocul apararii "batrane" a lui Milan, in care s-au aflat Maldini - 39 de ani, Nesta si Oddo - 32 de ani, Kaladze - 30 de ani si portarul Kalac - 35 de ani. Izbavirea a venit pentru londonezi din partea spaniolului Cesc Fabregas - 20 de ani, care a marcat cu un sut perfect, de la 25 de metri, iar in prelungiri, Walcott - 18 ani, a centrat pentru Adebayor - 24 de ani, care a marcat in poarta goala.

Manchester United - Olympique Lyon 1-0 (in tur 1-1)

(Cristiano Ronaldo 41)

La finalul unei prime reprize modeste, Manchester a marcat la singura ocazie veritabila pe care a avut-o pe Old Trafford. Portughezul Cristiano Ronaldo a profitat de o serie de devieri nefericite pentru oaspeti si a punctat cu un sut plasat. Partea secunda a fost dominata in buna proportie de Lyon, dar Ben Arfa, Benzema sau Kallstrom au trecut pe langa golul care putea impinge meciul in prelungiri.

Lyon ramane doar in cursa pentru cucerirea celui de-al saptelea titlu consecutiv in Franta, iar Manchester viseaza din nou la tripla istorica reusita in 1999: Campionatul, Cupa Angliei si Liga Campionilor.

FC Barcelona - Celtic Glasgow 1-0 (in tur 3-2)

(Xavi 3)

Catalanii au pus rapid capat oricaror sperante ale scotienilor, inca din debutul partidei. Faza braziliana creata de Silvinho si Ronaldinho a fost finalizata cu un sut frumos al lui Xavi si calificarea era deja amanetata de trupa lui Rijkaard. Gazdele au dominat clar partida si doar interventiile portarului lui Celtic, Artur Boruc, au pastrat diferenta de un singur gol pe tabela de marcaj. Singura veste proasta pentru Barca este accidentarea lui Lionel Messi care a parasit terenul in lacrimi, inainte de pauza, din cauza unor probleme la coapsa.

FC Sevilla - Fenerbahce 3-2 (in tur 2-3) - 2-3 la lovituri de departajare

(Dani Alves 5, Keita 9, Kanoute 41 - Deivid 20, 79)

Fenerbahce Istanbul este surpriza placuta a sezonului in Champions League. Formatia turca, aflata in premiera in faza eliminatorie a Ligii, a trecut dupa loteria loviturilor de departajare de castigatoarea ultimelor doua editii ale Cupei UEFA, FC Sevilla, echipa intrata pentru prima data in Liga Campionilor. Andaluzii au debutat senzational si erau calificati in sferturi dupa cinci minute, la golul lui Alves, iar Keita marca la finalul primelor 10 minute de joc pentru 2-0. Insa turcii au reeditat filmul Misiune Imposibila, reusind sa impinga meciul in prelungiri prin brazilianul Deivid care a redus de doua ori diferenta pe tabela de marcaj. Fara gol in cele 30 de minute suplimentare, echipele au ajuns la supliciul penaltiurilor unde Volkan Demirel a fost eroul trupei lui Zico, aparand trei lovituri de la 11 metri. Tragerea la sorti pentru meciurile din sferturi este programata pe 14 martie.