PSG a învins duminică Olympique Lyon, într-un meci din etapa a şasea a campionatului Franţei, scor 2-1, cu un gol marcat în minutul 90+3. Lionel Messi a fost nemulțumit după ce fost schimbat în minutul 76 și nu a dat mâna cu antrenorul Mauricio Pochettino.

Lyon a condus cu 1-0, prin golul marcat de Paqueta (’54). Pentru PSG au înscris Neymar (’66, penalti) şi Icardi (‘90+3).

Lionel Messi a fost nemulțumit din cauza faptului că a fost schimbat în minutul 76. El nu a dat mâna cu antrenorul Mauricio Pochettino la ieșirea de pe gazon.

Starul argentinian nu a reușit până acum să marcheze pentru PSG după transferul de la Barcelona la sfârșitul verii.​

Alte rezultate în Ligue 1:
  • Nice – Monaco 2-2

Au marcat: Delort (’51), Boudaoui (’73) / Golovin (’39), Ben Yedder (’77, penalti).

În minutul 82, gazdele au ratat un penaltit prin Gouiri.

• Angers – Nantes 1-4

Au marcat: Traore (’11) / Girotto (‘3), Blas (‘6, penalti), (’79), Muani (‘23).

• Clermont Foot – Brest 1-1

Au marcat: Rashani (’65) / Chardonnet (‘52)

În minutul 50, de la gazde a fost eliminat Gastien.

• Reims – Lorient 0-0

Troyes – Montpellier 1-1

Au marcat: Touzghar (’37) / Savanier (‘87).