CFR Cluj, liderul clasamentului, a învins-o categoric pe FCSB, scor 4-1, duminică, în derbiul etapei a șaptea din Liga 1.

Golurile ardelenilor au fost marcate Omrani '30, Sigurjonsson '56, Deac '67, Alibec '73 (p). FCSB a marcat golul de onoare prin Ianis Stoica, în minutul 90.

CFR Cluj s-a distanțat și mai mult în fruntea clasamentului Ligii 1, cu maximum de puncte după șapte etape. De cealaltă parte, FCSB este pe șapte, cu nouă puncte acumulate.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre CFR Cluj și FCSB.

7 FCSB 9 etc.

În urma rezilierii amiabile a contractului lui Marius Șumudică, Ovidiu Ceclan (antrenorul cu portarii) a stat pe banca campioanei României.

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Bouhenna, Graovac, Camora - Deac (Fofana '85), Rodriguez, Sigurjonsson (Itu '78) - Omrani (Costache '78), Alibec (Debeljuh '78), Petrila (Gîdea '87). Antrenor Ovidiu Ceclan;

FCSB: Vlad - V. Creţu (Haruţ '74), Vinicius, I. Cristea, Radunovici (Şerban '60) - Olaru, Ov. Popescu (Petrila '60), Oaidă - Cordea (I. Stoica '75), Tănase (Mamut '60), Oct. Popescu. Antrenor Edward Iordănescu.

FC Botoșani a ratat victoria în ultimele minute în fața lui Sepsi Sfântu Gheorghe

Desfășurarea partidei

'90 Ianis Stoica marchează golul de onoare pentru FCSB.

'87 Gîdea intră în locul lui Petrila.

'85 Fofana îl înlocuiește pe Deac.

'78 CFR face primele trei schimbări: Ies Alibec, Sigurjonsson și Omrani, intrând Debeljuh, Costache și Itu.

'75 Intră la FCSB Haruț și Ianis Stoica, ieșind Cordea și Valentin Crețu.

'73 Alibec marchează din penalti cu siguranță și duce scorul la 4-0.

'72 Vlad greșește din nou și Petrila scoate penalti.

'70 Camora poate face ca scorul să capete proporții, dar Vlad salvează o minge trimisă pe centrul porții.

'67 Deac preia în afara careului și trimite un șut superb direct în plasa porții apărate de Vlad.

'60 Triplă schimbare la FCSB: Intră Mamut, Șerban și Perianu, ieșind Tănase, Radunovic și Ovidiu Popescu.

'56 Vlad respinge o minge greșit, iar Sigurjonsson profită și înscrie cu capul.

'52 Rodriguez vede galben pentru o intrare la Oaidă.

A început repriza a doua.

Pauză la Cluj Napoca. CFR conduce FCSB cu 1-0 după golul lui Omrani.

'32 Graovac blochează lovitura de cap periculoasă a lui Vinicius.

'30 Omrani deschide scorul cu un șut de la marginea careului.

'22 Deac primește și el galben pentru o intrare la Tănase.

'17 Radunovic primește galben pentru o intrare la Deac.

'11 Vinicius ia prim planul ca urmare a unui corner și lovește cu capul pe lângă poartă.

'10 Tănase prinde mingea în careu și șutează din unghi puțin pe lângă bară.

Partida de la Cluj a început. FCSB a avut lovitura de începere. La Cluj-Napoca plouă torențial.