​​Rapid București a înregistrat prima înfrângere în acest sezon de Liga 1. În etapa a șaptea, giuleștenii au pierdut cu scorul de 2-1, sâmbătă seară, pe Arena Națională, împotriva echipei CSU Craiova.

Albu('15) a deschis scorul pentru Rapid, dar giuleștenii au rămas în inferioritate numerică după ce Belu-Iordache a fost eliminat ('44, a primit al doilea cartonaș galben).

Echipa pregătită de Mihai Iosif a rezistat eroic (portarul Moldovan a avut multe intervenții spectaculoase) până în minutul 83, când Markovica egalat (a fost primul gol primit de Rapid în acest sezon). Koljic('90+1) a adus victoria oltenilor după ce a înscris cu un șut foarte puternic din afara careului.

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea reușitele.

În minutul 48, o petardă a explodat lângă Pigliacelli (CSU Craiova). Portarul s-a prăbuşit, vizibil afectat. El şi-a revenit după scurt timp şi după ce Săpunaru s-a dus către suporteri şi le-a cerut să nu mai arunce cu petarde jocul s-a reluat, informează News.ro.

În urma acestui succes, CSU Craiova a adunat 12 puncte și a urcat pe locul 5. De cealaltă parte, Rapid rămâne pe locul 2, cu 16 puncte.

Au evoluat echipele:

Rapid București: Moldovan – Belu, Săpunaru, Dandea, Goge – Crepulja, Albu, Ilie (Florica ’75) – Carnat (Nastos ’75), Bălan (Moise ’45), Hlistei. Antrenor: Mihai Iosif

CSU Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Ivanov ’54), Găman, Screciu (Constantin ’81), Bancu – Nistor, Fedele (Vînă ’46), Vătăjelu (Baiaram ’46) – Cîmpanu, Markovic, Gustavo (Koljic ’54). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.