Glasgow Rangers, cu Ianis Hagi pe teren din minutul 64, s-a calificat în grupele Europa League după dubla cu armenii de la Alashkert. Slavia Praga, echipă la care joacă Nicolae Stanciu, a ratat calificarea în fața lui Legia Varşovia.

Ianis Hagi, in Europa LeagueFoto: Kirk O'Rourke/Rangers FC / Shutterstock Editorial / Profimedia

În Armenia, Rangers a remizat cu Alashkert, scor 0-0. În turul play-off-ului, scorul a fost 1-0 pentru echipa scoţiană, astfel campioana Scoției s-a calificat în grupele Europa League.

Ianis Hagi a jucat până în minutul 64 al meciului din Armenia.

Tot joi, Slavia Praga, echipa lui Nicolae Stanciu a fost eliminată în play-off de Legia Varşovia, scor 2-1 în meciul retur. Legia a revenit de la 0-1. Stanciu a jucat până în minutul 81. În tur, scorul a fost 2-2. Echipa lui Nicolae Stanciu va juca în grupele Conference League.

Într-un meci arbitrat de Istvan Kovacs, Rapid Viena a învins în deplasare Zoria Luhansk, scor 3-2, şi s-a calificat în grupele Ligii Europa. În tur, scorul a fost 3-0 pentru Rapid Viena.