FC Barcelona a încheiat la egalitate, sâmbătă, scor 1-1, un meci disputat cu Athletic Bilbao în cadrul etapei a doua din campionatul spaniol LaLiga.

FC BarcelonaFoto: fcbarcelona.com

În al doilea meci fără Lionel Messi, Barca a fost condusă în urma golului marcat de Inigo Martinez, în minutul 50.

Memphis Depay a egalat, în minutul 75, cu primul său gol pentru echipa "blaugrana".

De la catalani, Eric Garcia a fost eliminat, în minutul 90+2, pentru un fault în poziţie de ultim apărător.

Mijlocaşul Gerard Pique de la oaspeţi s-a accidentat în minutul 30 şi a fost schimbat cu Araujo.

Tot la Barcelona, a intrat pe teren, în locul lui Braithwaite, în minutul 62, austriacul Yusuf Demir, 18 ani şi 80 de zile, el devenind cel mai tânăr debutant non-spaniol al echipei catalane după Lionel Messi (17 ani şi 114 de zile).

După acest rezultat, echipa antrenată de Ronald Koeman este lider provizoriu, cu 4 puncte, la egalitate cu Mallorca şi Valencia.

Bilbao ocupă locul 9, cu două puncte, potrivit News.ro.

Duminică mai au loc partidele: Real Sociedad - Rayo Vallecano (18:00), Atletico Madrid - Elche (20:30) și Levante - Real Madrid (23:00).

Un rezumat al partidei poate fi urmărit aici.