Steaua Roşie Belgrad a fost eliminată surprinzător de Sheriff Tiraspol, marți, în turul trei preliminar al Champions League. Campioana Republicii Moldova s-a calificat în play-off-ul celei mai importante competiții europene, în timp ce campioana Serbiei se va confrunta cu CFR Cluj pentru un loc în grupele Europa League.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

După 1-1 la Belgrad, Sheriff s-a impus cu 1-0 pe teren propriu. Unicul gol al partidei a fost înscris de columbianul Danilo Arboleda Hurtado, în minutul 45+2.

În play-off-ul Europa League, CFR Cluj și Steaua Roșie se vor duela pe 19 august (la Belgrad) şi 26 august (la Cluj-Napoca).

CFR Cluj a început foarte bine partida de la Berna, a deschis scorul în minutul 4, dar Young Boys a revenit și a înscris de trei ori până la pauză (3-1). Elvețienii s-au impus cu 4-2 la general și s-au calificat în play-off-ul Champions League