VIDEO Imaginea zilei: Lionel Messi a plâns ca un copil la despărțirea de FC Barcelona

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 8 august 2021, 13:11 Sport | Fotbal


Lionel Messi plange la despartirea de Barcelona
Foto: Pau BARRENA / AFP / Profimedia
Lionel Messi a susținut duminică o conferința de presă în care a anunțat despărțirea oficială de FC Barcelona. Superstarul argentinian a surprins întreaga asistență atunci când a început sa plângă precum un copil în mai multe rânduri. Au fost momente emoționante, iar lacrimi au putut fi văzute și în ochii unora dintre (foștii de-acum) coechipieri.


Lionel Messi despre despărțirea de FC Barcelona după 17 ani la cel mai înalt nivel


"Nu eram pregătit pentru asta (n.r. pentru despărțire). Toată viaţa mea a fost aici. A trebuit să-mi conving familia că vom continua aici, că aici va fi casa noastră. Viaţa noastră a fost minunată aici. Trebuie să mă despart. Mulţumesc tuturor" - Lionel Messi, după care a început să plângă precum un copil.

"În ultimele zile m-am gândit mult la ce pot să spun, adevărul este că nu mă pot gândi la nimic. Este foarte dificil pentru mine, după atâţia ani. Nu sunt pregătit pentru asta şi sincer anul trecut eram convins ştiam ce voiam să spun, dar anul acesta nu este la fel, eu şi familia mea eram convinşi că vom rămâne acasă.

Eram acasă, credeam că vom rămâne aici, la Barcelona. Astăzi trebuie să spun rămas bun. După 21 de ani plec cu soţia mea, cu cei trei copii.

Pot să spun că în câţiva ani vom reveni, pentru că aici este acasă. Respect mult acest club şi vreau să le spun tuturor celor de aici, mulţumesc, am trăit multe experienţe frumoase.

Tot ce am trăit m-a făcut să cresc, m-a făcut persoana care sunt astăzi. Sunt recunoscător pentru afecţiunea care mi s-a arătat aici. Nu mi-am imaginat nicIodată că va trebui să spun rămas bun.

Părăsesc acest club acum fără să-i fi văzut pe fani un an şi jumătate. Însă aşa a trebuit să fie. Sunt foarte recunoscător pentru iubirea pe care mi-aţi arătat-o toţi aceşti ani" - Lionel Messi, după care a început din nou să plângă.


Despre transferul la PSG


"PSG este o posibilitate, dar în acest moment nu am nicio înţelegere cu nimeni. După apariţia comunicatului, am primit multe telefoane, sunt interesate multe cluburi. În acest moment nu există ceva finalizat, dar discutăm" - Lionel Messi.

Cum a primit vestea rupturii de Barca


"Când am aflat vestea, mi s-a înghețat sângele. Am fost foarte trist și a fost dificil. Încă mă simt rău, dar important acum este că familia și cei dragi sunt bine. Și că voi continua să joc fotbal. Aceasta este pasiunea mea" - Lionel Messi.

"Toată lumea credea că voi continua și că totul va fi în regulă, așa cum v-am spus. Toți am fost cinstiți" - Lionel Messi.

Despre posibilitatea de a reveni pe Camp Nou în viitor ca să-și ia rămas bun de la fani

"Da, aș dori... dar astăzi plec".

Anul trecut a dorit să plece, acum nu


"Este cel mai dificil moment din cariera mea. Am trăit momente grele, înfrângeri... Dar a doua zi reveneai la antrenament, aveai şansa revanşei. Aici nu există cale de întoarcere, este ceva final.

Acum începe altă poveste. Este un moment foarte dificil. Sunt foarte trist pentru că plec de la clubul pe care îl iubesc într-un moment neaşteptat. Anul trecut voiam să plec, anul acesta nu" - Lionel Messi.

A renunțat la 50% din salariu pentru a rămâne


"Am făcut tot ce am putut pentru a rămâne şi nu a fost posibil. Renunţasem la 50% din salariu, apoi nu mi s-a mai cerut nimic. Ceea ce s-a spus ulterior, că mi s-a mai cerut 30% este minciună. Nu este adevărat" - Lionel Messi.

Despre viitorul Barcelonei


"Mai mulți jucători vor continua să vină la club. Fotbaliștii vin și pleacă. Așa cum a spus și Joan Laporta, clubul este mereu mai important decât oricine. La început, va fi ciudat, dar oamenii se vor obișnui. Au venit fotbaliști foarte buni, Barcelona are un lot grozav și toate sunt la locul lor" - Lionel Messi.

În vârstă de 34 de ani, Messi va pleca de la FC Barcelona după 17 ani în care a jucat la cel mai înalt nivel pentru gruparea catalană. În total, argentinianul a bifat 776 de meciuri în tricoul blau-grana și a câștigat 35 de trofee.

Momentul în care Lionel Messi începe să plângă:



Imagini de la conferința de presă a lui Lionel Messi:



Lionel Messi și lacrimile de la conferința de presă:





















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27643 vizualizari

  • +2 (48 voturi)    
    pe jumatate ipocrizie (Duminică, 8 august 2021, 13:41)

    3billboards [utilizator]

    Daca vroia cu adevarat sa ramana, accepta un salar ceva mai mic, oricum imens pentru toti muritorii. Isi putea permite !
    • +4 (36 voturi)    
      A acceptat reducerea salariului cu 50% (Duminică, 8 august 2021, 14:15)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui 3billboards

      Vrei să joace pe gratis?
      • +8 (40 voturi)    
        anul trecut Barca (Duminică, 8 august 2021, 14:54)

        Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        le-a cerut o diminuare a salarilor tuturor jucatorior, erau intr-o criza profunda si cereau solidaritate in criza. Ghici cine a fost liderul fotbalistilor care a refuzat si a luat 71 milioane de euro? Talentatul dar si marele lacom, caruia ii place sa eludeze fiscul, Messi. Daca anul trecut Barcelona nu si-ar fi dublat datoriile, cu salariul diminuat de anul trecut, Messi putea sa joace linistit.
        Merita fotbalul mondial un reset, trebuie sa respecte fair-playul financiar si sa fie diminuate salariile astea incredibil de nesimtite, dovada ca sunt aiurea salariile e faptul ca ele genereaza datorii si cluburile ajung in faliment in final.
        • +14 (14 voturi)    
          ??? (Duminică, 8 august 2021, 18:37)

          Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

          Oare ce IQ or fi avand cei de au dat minus unor afirmatii atat de evidente?
        • +1 (3 voturi)    
          ai dreptate, (Luni, 9 august 2021, 9:00)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

          Messi plange cu lacrimi de crocodil. Barcelona i-a mentinut salariul imens pe tip de criza, doar, doar o fi in stare si Messi sa aduce vreun trofeu. Rezultatul a fost ca in 2021 nu a luat nimic..nici campionatul in Spania, nici Liga Campionilor, absolut nimic. Daca Messi chiar iubea clubul, ar fi acceptat diminuarea salariului imens de 71 milioane euro pe sezon inca de anul trecut. Dar acum vrea contract nou, pe mai multi ani, si vrea si 35 milioane euroa salariu....ei bine, uite ca s-au desteptat si cei de la Barcelona si nu ii mai dau nimic.
        • +1 (3 voturi)    
          Da, premeditat. (Luni, 9 august 2021, 11:31)

          Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

          Un club ca Barca nu putea sa se "trezeasca" in fata bugetului depasit după achizitiile din vara asta. Nu a fost publica, dar plecarea lui Messi a fost planificatată la nivel inalt. Cu cel putin un an inainte daca va uitati la evolutia bugetului si campaniile de achizitii.

          Comoditate, obisnuinta, atitudinea de king in my kingdom l-au facut pe Messi sa nu plece si sa incerce din timp si alte meleaguri precum rivalul sau CR7.
          Dar astfel bloca si dezvoltarea mult-iubitei Barcei - care, daca priviti detasat si fara patos, era ”blocata” in și de Messi.
          Asa ca, daca el nu si-a gasit din timp un club astfel incat sa ramana si Barca cu ceva, au ales varianta cu ”nu se mai poate, mulțumim pentru tot!”
      • +7 (15 voturi)    
        la cum a plans... (Duminică, 8 august 2021, 15:07)

        notnow [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        ...ai zice ca da, putea sa joace si (aproape) gratis...
        Abia astept sa il vad zambind in tricoul noului club!
        • +1 (7 voturi)    
          La peste (Duminică, 8 august 2021, 21:37)

          JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui notnow

          La peste două milioane de coco pe lună, o să zâmbească cu gura până la urechi.
    • -3 (7 voturi)    
      Esti sigur ca e vorba de bani? (Duminică, 8 august 2021, 20:53)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui 3billboards

      Poate nu mai il vrea Barcelona, a cam imbatranit si nu mai este in forma din trecut.
      Varianta ca nu s-au inteles la bani e poate doar o varianta mult mai eleganta decat ca a fost dat afara de Barcelona...
    • +1 (1 vot)    
      Nu putea rămîne nici pe gratis. (Luni, 9 august 2021, 13:16)

      Valentin Dumitru [utilizator] i-a raspuns lui 3billboards

      "Doar pentru a clarifica ceva legat de Messi jucând gratis la Barcelona: rația venituri-salarii a clubului este în prezent pe la 115%. Chiar și fără salariul lui Messi, aceasta ar fi tot în jur de 95%. Plafonul salarial impus de La Liga este de 70%. Așadar, chiar dacă Messi ar fi jucat pe gratis, Barcelona tot nu putea să îl înregistreze" - Raj Chohan@BBCSport
  • +6 (22 voturi)    
    Respect pentru tot ceea ce ai facut ! (Duminică, 8 august 2021, 13:42)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Toate insa au un inceput si un sfarsit !
    De acolo unde ai ajuns nu se poate concepe insa acest lucru !
    Trebuie sa o iei de a capat si sa ne mai incanti cativa ani cu maiestria ta !
    Mult succes Lionel in noua ta viata !
    • -9 (27 voturi)    
      haterii și ofticoșii (Duminică, 8 august 2021, 14:20)

      Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      romândaci au ieșit la suprafață!
      mizerabile viețuitoare..oameni nu sunt!
  • -3 (29 voturi)    
    Hai... (Duminică, 8 august 2021, 13:48)

    NoFive [utilizator]

    Da, cu lacrimi de crocodil.
  • 0 (34 voturi)    
    greu... (Duminică, 8 august 2021, 14:08)

    notnow [utilizator]

    Parca e un romanas care se desparte de copii sai si pleaca la munca in Italia/Spania... pt ca nu mai are ce sa le puna pe masa...
    A, stai! Asta-i tipul care a avut ca ultim salariu la Barcelona o cifra pe care mi-e rusine sa o reproduc aici!
    Lasand gluma la o parte, cred ca putea sa devina o legenda a catalanilor (asa cum a preferat sa fie Totti pt Roma, P. Maldini pt Milan sau Gerrard pt Liverpool, de exemplu). N-a reusit. Ramane doar un jucator de fotbal foarte bun, poate cel mai bun din lume, si atat.
    • +2 (26 voturi)    
      model (Duminică, 8 august 2021, 15:20)

      ook [utilizator] i-a raspuns lui notnow

      Dragi pustani, puneti mana si documentati-va inainte sa scrieti aiureli sau sa aruncati cu mizerii! Messi nu putea fi inregistrat nici daca vroia sa joace pe gratis pentru ca plafonul salarial al Barcei este de 115% acum, acesta trebuind sa fie de 70%. Acest sportiv a fost si va ramane un model, cu atat amai mult cu cat nu se inscrie in tiparele actuale agreate de prostime. De partea fotbalistica a lui, nici nu are sens sa discutam/analizam! Bucurati-va ca l-ati prins jucand!
      • +11 (13 voturi)    
        ?? (Duminică, 8 august 2021, 17:05)

        notnow [utilizator] i-a raspuns lui ook

        Pustani? Ma cunosti de undeva, mosule?
        Cat despre "nu putea fi inregistrat nici daca vroia sa joace", hai sa ne gandim la ce fonfleuri a facut anul trecut, cand conform propriilor lui declaratii ar fi vrut sa plece. Poate ca daca ar fi semnat mai din timp prelungirea, la cat "pressing" i-au facut cei de la FCB, poate nu se ajungea in situatia de fata...
        Cat despre modele in viata, da-mi voie sa imi aleg singur modelele, ok?
      • 0 (0 voturi)    
        sincer nu prea inteleg partea cu plafoanele, (Luni, 9 august 2021, 9:02)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui ook

        adica 115% din ceva e mai mic decat 70% din acelasi ceva? Ca asta inteleg din ce spui tu.
    • +1 (1 vot)    
      se va intoarce (Luni, 9 august 2021, 0:22)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui notnow

      A zis.
      Si altii au facut la fel.
  • 0 (30 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 8 august 2021, 14:13)

    [anonim]

  • +1 (21 voturi)    
    bre,AI sau cum te cheamă(inteligență artificială?) (Duminică, 8 august 2021, 14:17)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    copiii plâng cu fițe .țipete,smiorcăieli,etc,ca să impresioneze!
    ai văzut așa ceva la Messi?
    aha,scrii după șabloane!
    și acum,cenzura specifică HN!
    • +1 (1 vot)    
      Just! (Luni, 9 august 2021, 0:24)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Fu Thien Zbang

      Pt unii, AI vine de la Abia/Aproape Intelinget
  • -1 (25 voturi)    
    Pff (Duminică, 8 august 2021, 14:20)

    Tony_K [utilizator]

    Plange ca nu a avut un stadion plin sa se inchine la el.
  • -2 (18 voturi)    
    plinge ca un om (Duminică, 8 august 2021, 14:41)

    zot [utilizator]

    nu ranjeste precum politicienii, multi oameni de afaceri
    ( de fapt speculanti) sau specimene fara educatie, fara
    activitate reala profunda sau comentatori de trei parale.
    bravo Mesi!, dar regret ca nu ai avut taria sa gasesti varianta de a juca numai la clubul care te-a facut ce esti;
    sa fi avut tatal tau o influienta nefasta?
    inca mai este o posibilitate!
  • +4 (22 voturi)    
    Plânge și el ca omu' , de supărare, de necazuri (Duminică, 8 august 2021, 14:58)

    backtothedarkages [utilizator]

    Că de la un salariu la Barca de 76 milioane pe an, pe care spera să îl mai prelungească pe încă 5 ani (chiar și 38 x 5 ar fi mers), acum se vede nevoit să se mulțumească cu 29 milioane la PSG, și doar pe 2 ani. După care, la 36 de ani e cam gata, ajunge să trăiască precum ursul din grăsime, că altceva nu știe să facă. Păi cine n-ar fi supărat în locul lui ?
  • +1 (19 voturi)    
    teatru (Duminică, 8 august 2021, 15:08)

    Mistrelutz [utilizator]

    teatru IEFTIN
  • +2 (12 voturi)    
    Eu cred că au fost (Duminică, 8 august 2021, 15:21)

    ploiesteanu [utilizator]

    și câțiva oameni din conducerea clubului care au vrut să scape de el. Puteau să-i mai propună o scădere de încă 30%, dar n-au făcut-o. Sunt sigur că Messi ar fi acceptat. Nu cred că Barcelona a mai avut un jucător de asemenea valoare.
  • +3 (15 voturi)    
    vaai (Duminică, 8 august 2021, 15:40)

    di livio [utilizator]

    ce-am plîns și io...de mila impresarilor, mă gîndesc cît iau impresarii dacă-l duc pe evazionel la PSG...pt o petardă ca Pogba, Minola a luat comision 20 mil de la MU, dăcît un ex
  • +6 (12 voturi)    
    Vrajeala de spectacol! (Duminică, 8 august 2021, 16:31)

    consumator2 [utilizator]

    Daca voia atat de mult, putea sa ramana pe mai putin. Restul e cancan…
  • -4 (12 voturi)    
    Observ, uimit, ca posteaza mai mult cocalarii (Duminică, 8 august 2021, 18:23)

    Parzivall [utilizator]

    fani a ge(a)latului care a fost la Madrid aka Cristina Ronalda!!!
  • +10 (12 voturi)    
    Jucătorii de fotbal?! (Duminică, 8 august 2021, 18:53)

    Observatory [utilizator]

    au fost și au rămas tot niște analfabeți ( putini care a mai deschis o carte la o facultate )
    Acest Messi se crede nemuritor ? La o vârsta , mai lași din orgoliu ca numai ai 20, și din milioane .
    Barca se poate mândri ce jucător a crescut, dar nu invers…A fost plătit regește poate o idee mai mult, dar sa plângi ca ai îmbătrânit și numai dau randamentul ca la 25 de ani mu se pare putin exagerat.
    Foarte greu sa găsească ceva echivalent cu salariul plătit de Barca .
    Poate greșesc, se poate chiar sa nu se acomodeze cu noii jucatori și v-a dura timp, dar între timp ….îmbătrânești ..
    Cred ca facem ,!prea mult zgomot pentru nimic, doar dacă ești abonat la absolut toate meciurile susținute de Barcelona
    • 0 (2 voturi)    
      Tu vorbesti de analfabetism, (Luni, 9 august 2021, 8:16)

      Florinache111 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      care ai facut varza textul pe care l-ai scris? Care e scuza ta, ai facut fotbal in loc de scoala? :))
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Duminică, 8 august 2021, 22:20)

    tudorr [utilizator]

    Penibil! Imaginea zilei e ca Rromania inca nu are sosele, are fosti securisti bagati peste tot angajati la stat si judecatorii dau glume de pedepse infractorilor de orice fel!
  • 0 (2 voturi)    
    Barbati nu plange.. Numai femeile. (Luni, 9 august 2021, 2:03)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Scuzati ortografia, sunt doar foarte emotionat.
  • +1 (1 vot)    
    mda (Luni, 9 august 2021, 9:50)

    Andrei__ [utilizator]